'iPhone'u Ben İcat Ettim' Diyen Adam Apple'a 10 Milyar Dolarlık Dava Açtı!

1
0
0
0
0
Floridalı bir adam, 1992 yılında iPhone'u kendisinin icat ettiğini öne sürerek Apple'a 10 milyon dolarlık bir dava açtı. Adamın iddialarına birlikte göz atalım...
Birleşik Devletler’in Florida kentinde yaşayan Thomass Ross adlı bir adam Steve Jobs’tan 15 yıl önce iPhone’u icat ettiğini savunuyor. İlk iPhone 2007 yılının Haziran ayında tanıtılmıştı ancak Ross’un iddialarına göre Apple bu tasarımı kendisinin 1992 yılında tasarladığı ve patentlediği bir cihazdan çaldı.

 1992'de Tasarlanan Cihazın Özellikleri

Thomas Ross’un çizimlerindeki ürünün iPhone ile pek ilgisi olduğunu söylemek zor ancak dönemine göre oldukça ilerici bir tasarım diyebiliriz. Hatta cihazda yer verilmesi için not düşülen bazı bileşenler şahsen beni oldukça şaşırttı. Şarj edilebilir pil, hem QWERTY hem numarik klavye, opsiyonel hücresel telefon anteni, güneş enerjisi paneli, modem gibi dönemine göre oldukça ilerici tercihlerin cihazda yer aldığını görüyoruz. Yazılım kısmı ise tam bir fiyasko; MS-DOS 5.0 tercih edilmiş çünkü o tarihte henüz bile yok.

 Apple'dan Talebi Ne?

Ross’un iddiası mahkemede ne kadar kabul görür bilemiyoruz ama Apple’dan isteği hiç de azımsanacak gibi değil. 10 milyar dolar tazminatın yanında iPhone satışlarından yüzde 1.5 pay isteyen Thomas Ross teknoloji dünyasını gülümsetmeyi başardı. Kendisine iyi şanslar diliyoruz!

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0