• Anasayfa
  • Donanım
  • Apple Beğenilmeye Doymuyor, 9. Kez En Beğenilen Şirket Seçildi!

Apple Beğenilmeye Doymuyor, 9. Kez En Beğenilen Şirket Seçildi!

0
0
0
0
0
Dünyanın en beğenilen şirketleri listesinde gelenek değişmedi. Ünlü ekonomi dergisi Fortune tarafından hazırlanan listede, Apple 9. kez birincilik koltuğuna oturmayı başardı.
Dünyaca ünlü ekonomi yayını Fortune'un hazırladığı "dünyanın en beğenilen şirketleri" listesinde sıralama bu yıl da değişmedi. Apple, 9. kez listenin en üst sırasında yer almayı başardı. 2008'den bu yana aralıksız bir şekilde her yıl birinci olan Apple'ı bu yılki listede Alphabet adını alan Google ve Amazon takip etti. 4. sırada dünyanın en büyük holding şirketlerinden biri olan Berkshire Hathaway yer alırken 5. lik koltuğuna Walt Disney oturdu. İlk 5 arasındaki 3 şirketin teknoloji ve internet sektöründen olması dikkat çekti.
 

 Liste Nasıl Belirleniyor?

Peki ya Apple'a art arda 9 birincilik kazandıran bu liste nasıl belirleniyor? Tabii ki Apple fanı olan birkaç Fortune editörü bir araya gelerek "ben yaptım oldu" şeklinde listeyi oluşturmuyor. Ferry Hay Group araştırma şirketi ile ortak yürütülen projede, dünya çapında 30 ülkeden ve 54 farklı endüstriden 652 şirket çalışmaya dahil ediliyor.  Şirketlerin üst düzey yöneticileri, genel müdürleri ve analistler kendi endüstrileri için belirlenmiş 9 kritere göre listedeki şirketlere puan veriyor. Puan toplamına göre de sıralama oluşturuluyor. Konunun özete bu şekilde ama siz "bana detay lazım hacı, araştırmacı bir kişiliğim" derseniz, Fortune resmi sitesinde yayınlanan araştırma yöntemi için bu makaleye göz atabilirsiniz.


 

 Diğer teknoloji şirketleri ne durumda?

Listede ilk 5 şirketin 3'ünün teknoloji ve internet dünyasından olduğunu belirtmiştik. Bu üçlü kadar üst sıralarda olmasa da Facebook, Microsoft ve Netflix gibi şirketler de ilk 20 içinde kendine yer buluyor. 14. sıradaki Facebook'u 17. sırada Microsoft ve 19. sırada Netflix takip ediyor.  Bakalım Apple önümüzdeki yıl 10. zaferine imza atmayı başarabilecek mi?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0