21.5 inç iMac, 4K Ekran Seçeneğiyle Yenilendi

0
0
0
0
0
Apple, nihayet 4K çözünürlük sunan iMac’i Türkiye’de satışa sundu. 21,5 inç ekran boyutunda 4096×2304 piksel çözünürlük sunan yeni iMac, 3,1 GHz dört çekirdekli Intel Core i5 işlemciyle (3.6 GHz’e kadar Turbo Boost) birlikte geliyor.
Apple‘ın daha küçük ekranlı iMac bilgisayarı da nihayet daha yüksek çözünürlükle tanıştı. Yeni 21.5 inç iMac bugün daha hızlı işlemci, daha hızlı RAM ve daha iyi grafik işlemcilerle güncellendi. Ancak her şeyden önemlisi, şimdi 4K ekran seçeneği de bulunuyor. Bu, uzun zamandır 1080p çözünürlük desteğiyle sunulan iMac bilgisayarlar için önemli bir gelişim anlamına geliyor, yeni iMac sahipleri 4K ekranda daha keskin ve canlı görüntülerden yararlanma imkanı buluyor.

Apple 4K ekranlı iMac modelinde yeni bir görüntü teknolojisi kullanıyor, böylelikle yüzde 25 oranında daha fazla renk gösterimi yapılıyor. Yani, renkler daha güçlü ve doğruluğu daha yüksek hâle geliyor. Tabii ki, 4K ile birlikte gelen çözünürlük artışının yanında renk konusundaki bu değişikliği anlamak ilk bakışta mümkün olmayacaktır, ancak Apple’ın yeni 21.5 inç 4K imac ekranını sadece çözünürlük bakımından geliştirmekle kalmadığı görülüyor. Bu arada iyileştirilmiş renk üretim süreci 27 inç 5K iMac’lere de sunuluyor.
21.5 inç iMac teknik özellikler bakımından da önemli yeniliklerle birlikte geliyor. Yaklaşık iki yıl boyunca güncellenmeyen bu seri, önemli bir adım atıyor ve Intel’in Broadwell işlemcileriyle sunuluyor. Aslına bakarsanız, bu çok da heyecan verici sayılmayabilir, çünkü Skylake işlemcilerin çıktığı bir ortamda Broadwell artık bir nesil eski kalıyor. Ancak bu Broadwell işlemciler nispeten yeni sayılır, çünkü Intel’in fabrikalarından haziran ayında çıkış yaptı. Bu arada Skylake çıkmış olsa da, Iris Pro grafik işlemcili Skylake yongaları henüz çıkmadı, bu nedenle Apple yeni iMac’i geciktirmek yerine Broadwell nesli işlemcilerle sunmayı uygun görmüş.
Apple’ın en ucuz iMac bilgisayarında 1.6 GHz çift çekirdekli Core i5 işlemci bulunuyor. 4K ekranlı versiyon ise 3.1 GHz dört çekirdekli i5 işlemciyle başlangıç yapıyor.

Apple içerideki önemli özelliklerde büyük değişiklikler sunuyor, ancak iMac’in dış donanımı olduğu gibi kalmışa benziyor. Ancak bu hâliyle bile hâlâ oldukça ince ve çekici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak MacBook ile karşılaştırıldığında, ekranın etrafını çevreleyen siyah renkli çerçevenin artık kalın hissedildiğini söylemek gerekiyor. Ancak 4K ekran dikkatin çoğunu üstüne çekeceği için kullanıcılar bu siyah çerçeveyi fazla fark etmeyecektir.Yine de, yeni iMac’te bazı görsel farklılıklar yok değil. Apple klavye, izleme dörtgeni ve farede de değişiklikler yapmış. Klavye ve izleme dörtgeninin tasarımları baştan aşağı yenilenmiş. Fare ve klavye iMac ile birlikte sunuluyor, isteyenler yeni izleme dörtgenini de tercih edebilecekler.Opsiyonel olarak 3,3 Ghz dört çekirdekli Intel Core i7 işlemciyle de satın alınabilen bilgisayarda 8 GB RAM bulunuyor. Pek tabii bu RAM değerini 16 GB’a kadar artırabilmek mümkün. 1 TB dahili depolama alanı, ve Intel Iris Pro Graphics 6200 ise bilgisayarın sunduğu diğer özellikler arasında. Yeniden tasarlanan Magic Mouse 2 ile birlikte gelen yeni iMac’in Türkiye’deki satış fiyatı ise 5.999 TL. Apple 21,5 inç ekranlı iMac haricinde 27 inç Retina 5K ekranlı iMac modellerini de güncelledi. 27 inçlik modellerin tümü artık Retina ekran teknolojisine destek veriyor. Bilgisayarların teknik özelliklerine aşağıdaki görsel üzerinden ulaşabilirsiniz.

 
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0