• Anasayfa
  • Donanım
  • Apple’ın Force Touch Teknolojisi Telefon Kullanımımızı Nasıl Değiştirecek?

Apple’ın Force Touch Teknolojisi Telefon Kullanımımızı Nasıl Değiştirecek?

0
0
0
0
0
Apple’ın Force Touch Teknolojisi Telefon Kullanımımızı Nasıl Değiştirecek?
Apple’ın yeni iPhone modeli önümüzdeki ay tanıtılacak ve bir S modeli olarak bir önceki yılın tasarımı ile aynı özellikleri barındıracak.
Diğer taraftan S modelleri ile ilgili biliyoruz ki; tasarım aynı kasa dahi asıl değişiklik gövdenin altında yatıyor ve donanım ya da ekstra özellik kısmında Apple kullanıcılarına yeni bir deneyim sunuyor.

Bu yılın en büyük değişikliği muhtemelen Force Touch özelliğini barındıran ekran olacak ve iPhone’unuzun ekranı artık ne kadar sert dokunursanız ona göre farklı tepkiler verebilecek.

Dokunma hassasiyeti olan yüzey ile basınç algılayıcıları bir araya getiren Force Touch Apple’ın son dönemde geliştirdiği en büyük yeni teknolojilerden biri olabilir; ancak bu teknoloji iPhone kullanımımızı nasıl değiştirecek ve yeni nesil iPhone kullanıcılarına nasıl bir deneyim sunacak.

Apple’ın akıllı saati Apple Watch ve yeni Retina MacBook serisi ürünler Froce Touch teknolojisini barındırıyor; ancak her ikisi de farklı şekillerde çalışıp farklı bir deneyim sunuyor. Buna bağlı olarak yeni iPhone’un da bu iki üründen daha farklı olacağını söyleyebiliriz.

MacBook’ta normal bir trackpad gibi işlev göre Force Touch’ın ilüzyon bir tıklama hissi bile var. Sağ tık ya da çift tık için farklı uyarıları ve işlevleri olan MacBook Force Touch yüzeyinin medya oynatımında yürütme hızını ayarlama gibi özellikleri de farklı bir kullanım alanı oluşturuyor.

Apple Watch'ta ise ekrana bastığınızda sanki ekranı içeri itiyormuşsunuz gibi bir his yaratan titreşimle birlikte alt menülere geçiyorsunuz.

Bir saat ekranından daha büyük bir ekrana sahip olacak olan iPhone’un Force Touch hassasiyeti ya da işlevinin MacBook’ta olduğu gibi olması bekleniyor; diğer yandan direkt ekrandan kontrol edildiği için Apple Watch’tan da çok uzaklaşmayacak yani iki ürün arasında bir yerde duracak.

Ayrıca iOS 9’un alt menülerine geçiş için de kullanılabilecek olan Force Touch’ın iPhone’daki titreşim ya da baskı tepkisinin nasıl olacağını ise bilmiyoruz.

Halihazırda dokunmatik olan bir ekrana fiziksel tuş tepkisi koymak alışkanlıkları geriye götürmek, uzaktan kumanda kullanıyormuş hissi yaratmaz mı? Diğer yandan ise bir tepki veren sistem olmadan ne kadar ya da nasıl bastığımıza nasıl karar vereceğiz?

iPad ile bu sistemin kullanılması ise çok ilginç olabilir. Sanal klavyenin siz tuşlara bastığınzıda gerçek bir klavye gibi tepki verdiğini düşünün; daha hızlı ve daha verimli kullanılmaz mıydı? Ya da iPad’in bir Stylus kalem ile bir tasarımcı tarafından kullanıldığını, ekran nereye ne kadar bastırdığınızı bilerek çizginin yoğunluğunu belirleyecek ve dilediğiniz gibi gölgelendirme yapmanıza da izin verecek.

Bakalım Apple’ın yeni ürünleri bu yeni teknolojiyi nasıl taşıyacaklar
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0