• Anasayfa
  • Donanım
  • Apple'ın Sürücüsüz Otomobili İlk Defa Görüntülendi!

Apple'ın Sürücüsüz Otomobili İlk Defa Görüntülendi!

2
1
0
0
0
Apple'ın Sürücüsüz Otomobili İlk Defa Görüntülendi!
Apple tarafından üretilen sürücüsüz otomobil sonunda görüntülenebildi.
Gelişen yapay zeka yazılımlarıyla birlikte geliştirilmeye başlanan ve geleceğin teknolojilerinden birisi olan sürücüsüz araçlar, birkaç sene içerisinde kullanılmaya hazır olacak. Bu sektördeki potansiyeli gören firmalar, araba üretimiyle hiç alakaları olmasa bile sektöre akın ediyor (örneğin Google). Sürücüsüz araç teknolojisinin gündeme gelmesiyle birlikte otomotiv sektörüne giriş yapmış olan firmalardan birisi de Apple.

Apple'ın otomobil üreteceği haberi, yaklaşık 7-8 ay önce gündeme gelmişti ve o sıralar üretilen otomobilin "elektrikli araç" olacağından bahsediliyordu. Sonradan netleşen bilgiler sayesinde Apple'ın kendi kendini sürebilen bir otomobil üzerinde çalışmalar yaptığını anladık. Hatta bu bilgilerin netleşmesinden sonra Porsche CEO'su olan Oliver Blume, Apple'ın kendi işine bakması gerektiğini sert bir dille belirterek "Apple'ın yollardan uzak durması gerektiğini düşünüyorum, kimse Porsche kullanma zevkini bir bilgisayara yaşatmak istemez" şeklinde açıklamalar yapmıştı. Bugün paylaşılan bazı görüntülere göre Apple, Oliver Blume'un bu uyarılarını dikkate almamış ve sürücüsüz otomobil sistemlerinde oldukça büyük bir ilerleme kaydetmiş.
 

Paylaşılan görüntülerde de görebileceğiniz gibi Apple'ın otomobili oldukça garip bir tasarıma sahip. Otomobilin sürüş konusundaki başarısına laf edemeyiz ancak Apple'ın neden böyle kötü bir tasarım seçtiğini hala anlayabilmiş değilim. Umuyorum ki bu tasarım, test aşamasında olan sistem için geçerlidir ve baştan sonra değiştirilecektir.

Apple'ın sürücüsüz otomobilini 2019 veya 2020 senesinde tanıtması bekleniyor. Bu tarih net değil fakat aracın plakasında bulunan 2020 yazısına bakarak bu tanıtımın 2020 senesinde gerçekleştirileceğini söyleyebiliriz.
 

 Güncelleme

Görüntülerdeki aracın sadece elektrikli bir otomobil olma ihtimali de var. Apple tarafından bir açıklama yapılmadığı için otomobilin nasıl bir sisteme sahip olduğunu bilmiyoruz ancak Wall Street Journal'in belirttiğine göre Apple, kendi kendini sürebilme yetisine sahip olan bir otomobil üzerinde çalışıyor. Otomobil hakkında net bir açıklama yapılmadığı için bizler de birşey söyleyemiyoruz fakat tahminimce simsiyah camlarla kaplı olan ve dönüşler-duruşlar üzerine kurulu küçük bir test alanında denenen bu otomobil, sürücüsüz bir otomobil.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0