Apple, 12.9 İnç Büyüklüğündeki iPad Pro'yu Duyurdu!

1
1
1
0
0
Yeni iPhone ve Apple TV'nin duyurusunu gerçekleştiren Apple, eski modellere oranla daha büyük ve profesyonel kullanıma uygun tablet modeli iPad Pro'nun duyurusunu gerçekleştirdi.
Apple, bu gece yeni iPhone'larla birlikte büyük ekranlı tableti iPad Pro'nun da duyurusunu gerçekleştirdi. Kullanıcılara daha profesyonel bir kullanım sunacak olan iPad Pro, Apple'ın diğer tablet modellerine göre son derece gelişmiş özellikleri bünyesinde barındırıyor. Daha önce 9to5mac, iPad Pro'nun 32 ve 128 GB modellerinin sırasıyla 799 ve 949 dolar olacağını açıklamıştı. Fakat şaşırtıcı bir şekilde 64 GB'lık versiyon tercih edilmemiş. Apple'ın fiyatlandırması da aynen bu şekilde oldu ve cihazlar, ortalama 2500 ila 3000 TL arasında fiyatlarla satışa sunulacak. (tabii bu fiyatın üzerine vergiler dahil ortalama 400, 500 TL daha eklememiz gerek) Şimdi iPad Pro'nun tüm özelliklerine sırasıyla bir göz atalım.
 

 Gövde


iPad Pro, Air 2'ye oranla biraz daha kalın olacak. 6.9 mm kalınlığa sahip olan iPad Pro, iPad Air 2'ye oranla 0.8 mm oranında daha kalın. Yani iPhone 6 ile aynı incelikte. Ağırlık olarak da ilk iPad'e oranla biraz daha ağır: 712 gram.


 

 Ekran


iPad Pro'nun ekranı, daha önce de Apple'a yakın kaynakların belirttiği üzere 12.9 inç büyüklüğünde Retina olacak ve bu ekranında 264 ppi piksel yopunluğu ile 2732 x 2048 piksel çözünürlük destekleyecek. Ayrıca 5.6 milyon piksel ile MacBook'un retia ekranından daha fazla piksel barındıracak.


 

 Apple Pencil


iPad Pro, sürpriz bir şekilde Apple Pencil adında bir kalemle birlikte gelecek. Apple Pencil, dik ve açılı çizimleri normal bir kurşun kalem gibi algılayabilecek. Hatırlayacağınız üzere Steve Jobs, 'Kim bir Stylus'a ihtiyaç duyabilir ki?' demişti. (hatırlatmak istedik) Apple Pencil, herhangi bir resmin üzerinde not alıp direkt olarak göndermenizi sağlayacak. (Microsoft Edge tarayıcısında olduğu gibi) Apple Pencil'la birlikte Excel'da çalışırken buradaki grafik verilerinizi PowerPoint'a aktarabilecek, iOS 9'un multitasking desteği ile aynı anda iki Office dökümanını ekranın iki yanına yaslayarak üzerinde çalışabileceksiniz.


 

 Kamera


Yeni iPhone'larda beklenen kamera iyileştirmesi iPad Pro'da geçerli olmadı. iPad Air 2'de olduğu gibi iPad Pro'da da 8 MP çözünürlüğünde arka kamera yer alacak. Ön yüzünde bulunan HD FaceTime kamera ile ise 1.2 megapiksellik fotoğraflar ve 720p çözünürlükte video kaydetmek mümkün olacak.
 

 Bellek


Apple, duyuru sırasında genel olarak RAM'lerden bahsetmiyor fakat dahili hafıza seçenekleri belli oldu. Buna göre iPad Pro, 32 ve 128 GB dahili hafıza seçeneklerine sahip olacak. Tüm modellerde Wi-Fi desteği yer alacak fakat 128 GB'lık versiyonun bir de SIM destekli olanı bulunacak. Yani bir 32 GB, iki tane de 128 GB'lık modeller olacak.
 

 İşlemci


iPad Pro'nun işlemcisi 3. jenerasyon 64-bit mimarili A9X. A8'e göre 2 kat fazla bant genişliğine sahip olan A9X, iPad Pro'nun diğer iPad'lere oranla 2 kat daha hızlı bir performans sunmasını sağlayacak. A9X, şu an ki mobil şilemcilere oranla %80 oranında daha hızlı. Ayrıca grafik olarak ilk iPad'ten 360 kat, işlem performansı olarak da 22 kat daha iyi olacak.


 

 Batarya

Cihazın duyurulduğu sırada kaç mAh'lık bir bataryaya sahip olduğundan bahsetmeyen Tim Cook, iPad Pro'nun 10 saate kadar batarya ömrüne sahip olacağını belirtti.


 

 Genel


iPad Pro ile tüm işlemlerinizi yalnızca 3 parmağınızı kullanarak MacBook'ta çalışıyormuş gibi geri alabilirsiniz. Apple Watch'ta olduğu gibi iPad Pro'da da birçok sağlık odaklı uygulamalar olacak. Tıp öğrencilerinin modeller üzerinde çalışabilmeleri için Pencil odaklı bir tıp simülatörü geliştirilmiş. Bu uygulama ile öğrenciler, sanki bir kadavra üzerinde çalışıyormuş gibi tüm dokuları modelleyip üzerilerinde modifikasyonlar ya da operasyonlar yapabilecek, metabolizma hakkında pratik verilere ulaşabilecek.iPad Pro'da dört adet hoparlör bulunuyor ve bu iOS cihazlar arasında bir ilk olma özelliğini taşıyor. Tablet için geliştirilen aksesuarlardan bir tanesi de Smart Keyboard (akıllı klavye). Smart Keyboard, Smart Connector adındaki manyetik bir bağlantı sayesinde iPad Pro'ya kablosuz bir şekilde bağlanabiliyor. 
 

 Fiyatı


iPad Pro, 799 dolardan başlayan fiyatlara sahip olacak. 32 GB'lık modeli 799 dolar olan iPad Pro'nun 128 GB'lık SIM kart desteği olmayan modeli 949 dolar, SIM kart destekli versiyonu ise 1079 dolar olacak. 

1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0