Apple Maps'e Transit Özelliği Eklendi

1
0
0
0
0
iOS 9 ile beraber gelecek bir yeni özellik ise Apple Maps için geliyor. Bu da Transit özelliği olacak.
Transit özelliği ile Apple Maps uygulamasına toplu taşıma araçlarının verilerinin yüklenmesi olarak tanımlanabilir.

Toplu taşıma verileri dilediğiniz sefere ait durak ve yol bilgisi şeklinde olacak. Ayrıca sefer saati benzeri bilgiler de eklenen Transit Map'i hem normal görüntü hem de uydu görüntüsü olarak görebileceksiniz.Tüm bu ulaşım bilgileri toplandığı için bilmediğiniz bir şehirde ya da bilmediğiniz bir yerde seyehat edecekseniz, tek yapmanız gereken gitmek istediğiniz yeri belirtmek. Ardından Apple Maps size yürüyeceğiniz yolları, bineceğiniz ulaşım araçları ve inmeniz gereken duraklar gibi size önerilerde bulunacak.

Örnekle açıklamak gerekirse, İstanbul'a yeni gelmişsiniz. Havaalanından adımınızı dışarı atar atmaz ilk istediğiniz şey Taksim'e gidip İstiklal Caddesi üzerinde yürümek. Hemen iOS 9 yüklü iPhone'nunuzu elinize aldınız ve Apple Maps'i açtınız. Hedefe Taksim Meydanı olarak belirlediğinizde size muhtemelen en hızlı ulaşım şekli ve en ucuz ulaşım gibi seçenekler çıkaracak. (Tabi uçakla geldiğinize göre taksiye biner gidersiniz.) Hatta metronun kaçta kalkacağını, sizin metroya olan yürüme mesafenizi, sürenizi ve hangi durakta aktarma yapacağınızı size bildirecek.Ayrıca gitmek istediğiniz yeri Siri'ye sorabilir ondan bile yol tarifi alabilirsiniz. Üstelik yakınınızda kafe, restoran ve istasyon gibi muhtelif yerleri size sunacak ve oraya nasıl gideceğiniz konusunda da sizi yönlendirecek.

Bu özellik ilk olarak Amerika, İngiltere ve Avusturalya'da yayında olacak. Ülkemize gelmesi halinde İstanbul, İzmir ve Ankara'da faaliyet göstermesini bekliyoruz. Ayrıca bu uygulamanın bir alternatifi olan Trafi Turkey isimli uygulamayı da kullanabilirsiniz.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0