Apple, Steve Jobs’un Nefret Ettiği Kalemi Neden Üretti?

1
0
0
0
0
Apple’ın pazarlama şefi Phil Schiller dün akşam sahneye çıkıp da şirketin en yeni ürünlerinden iPad Pro’nun yanında kullanılabilen Apple Pencil isimli kalemi duyurunca kalabalığın içinde rahatlıkla duyulabilecek gülüşmeler yükseldi.
Bu gülüşmelerin nedeni elbette 2007 yılında eski CEO ve Apple’ın bugünlere gelmesini sağlayan adam Steve Jobs’un Macworld 2007 etkinliğinde ilk iPhone’u tanıtırken dokunmatik ekran hakkında söylediklerinden başka bir şey değildi.

Hemen aşağıdaki videoda da görebileceğiniz üzere Steve Jobs, sevmediğini belli eden “yuck” efektine kadar elinden gelen her şeyi kullanmış ve Apple’ın şimdiye dek bir Stylus kullanmasını engellemişti.

Diğer taraftan Steve Jobs’un söylediği kadar da abartılı değildi durum ve birileri gerçekten Stylus kullanmak istiyordu; hatta onlar kullanmakta ısrar ettikçe de Stylus kalemler geliştikçe gelişti.

Evet, devir değişti, Steve Jobs o sözü iPhone için söylemişti (ama o zaman zaten iPad diye bi’ şey yoktu!?) Apple da bir şeylere ayak uydurmak zorunda (bence değil) gibi bir sürü savunmanız olabilir Apple için; ama biz de dahil olmak üzere bütün sektörel basın bunu konuşurken (en azından yurt dışında) kimseyi suçlayamazsınız bence.

(Business Insider bile “Apple, Steve Jobs’un en nefret ettiği ürünü tanıttı” diye başlık attı)

Elbette Steve, kalem kullanımından söz ederken 3 buçuk inçlik bir telefon ekranından söz ediyordu ve o dönemden bugüne kadar hem kalemler, hem de ekran teknolojileri çok değişti. (Tüm sektör Steve’i dinleseydi kalemler gelişmeyecekti)
 

İlk iPhone, kapasitif ekrana sahip ilk akıllı telefondu ve kabul edin ya da etmeyin telefonun bu kadar popüler olmasının ana sebeplerinden biri, iki parmağımızı ekranın zıt köşelerine kaydırarak yaptığımız yakınlaştırma hareketi idi.

Ayrıca Apple ekranın hassasiyetini ve parlaklığını optimum düzeyde tutabilmek için yüksek kalite cam tabakaları kullanmış ve kapasitif ekranını daha güzel görünür hale getirmişti ki bu ekran gerçekten dönemin akıllı telefonları için kilometre taşı niteliğinde bir yenilikti. Öyle ki ayak uyduramayan modeller adeta tarihin tozlu sayfalarında yitip gitti.

Stylusların Steve “Reyiz” Jobs tarafından “yuck” olarak ötelenmesi de işte bu noktada gerçekleşti ki kapasitif olmayan ekranların hassasiyeti düşük olduğundan hassas dokunuşlar için bir kalemin ucu, kullanışlı bir asistan olabiliyordu. Örneğin Palm Treo 700p, adeta işe yaramaz ekranı yüzünden sizi bir Stylus’a mecbur bırakıyordu; çünkü ekran dokunmadığınız her yere tıklayıp dokunduğunuz yeri algılamıyordu.

Apple elbette kapasitif ekranın parmakla kullanımının ne kadar rahat olduğunu ve kapasitif ekranın odağında parmak olduğunu biliyor. Hatta ilk kullanan olarak herkesten daha iyi biliyor; ama iPad Pro, iPhone’un aksine cebinizde taşıyabileceğiniz bir ekran değil. O 12.9 inçlik bir camdan harita metod defteri ve bu cihaz not tutmanız, bir şeyler yazmanız ya da karalamanız, ofis işlerinizi halledebilmeniz, oyun oynamanız, film izlemeniz ve daha bir sürü şey yapabilmeniz için tasarlandı.
… ve elbette çizim yapabilmeniz için.

Steve Jobs, tanıttığı iPhone’un bir gün bu hale gelip, grafik tasarımcılar ve illustratörler için çok daha yaygın olarak kullanılan ve bu odakta geliştirilen Wacom gibi firmaların tabletlerinin yerini tutacağını ön görememiş olabilir. Ancak artık çizerler ve tasarımcılar, iPad Pro’yu gerçek bir kağıt ve Apple Pencil’ı da gerçek bir kalem gibi kullanabiliyor.

Apple’ın kalemi baskıyı algılayabiliyor, gölgelendirme yapmanıza izin veriyor, maillerinizde önemli yerlerin altını kalemle çizer gibi çizebilmenizi sağlıyor, sürükle - bırak hareketini grafikler ya da sunumlar üzerinde yapabilmenizi sağlıyor ve barındırdığı araç seçenekleri ile size masa başında bir deftere yaptığınız çizimden çok daha fazlasını sunuyor. İşte bu noktada Apple Pencil, gelen kutunuzu boşaltmak için kullandığınız bir Stylus’tan ayrılıyor.
Apple, elbette her zaman olduğu gibi arada rollerin değiştiği bu tavşan kaç, tazı kovala oyununda da zorluklarla yüzleşecek.

Her şeyden önce Stylus’u bugünki Stylus haline getiren firma hiç şüphesiz ki Note serisi cihazlarında ilk günden beri inatla kullanan ve bugün çok farklı bir noktaya getiren isim Samsung oldu. Elini Apple’dan önce tutan Microsoft da Surface serisi hibrit modellerinde opsiyonel olarak kalem kullanımını destekliyor ve aradığınız tüm özellikleri o da sunuyor. Hatta telefon ekranlarının büyümesinin sebebinin bile Samsung olduğunu söyleyebiliriz ki Apple dahi daha fazla dayanamayıp 5.5 inçe kadar çıkarttı ekran boyutunu.
Gerçek şu ki; Apple, her zaman için büyük kar edebileceği ve manipule edebileceği hale gelmeden yeni olan trendlere kapılmadı ve halihazırda tutmuş olana yoğunlaşmayı düşündü ki; bunu büyük ekran, akıllı saat, küçük tablet ya da çok büyük tablet konusunda da hemen her gün görüyoruz.

Dizüstü bilgisayar boyundaki 12.9 inçlik bu tablet ve yanındaki kalemde de durum aynı. Eğer isterseniz kalemi alırsınız ve ihtiyacınız varsa kullanırsınız. İstemiyorsanız da parmaklarınızla kapasitif ekranın tadını çıkartmaya devam edersiniz ki; Steve “Reyiz” Jobs kesinlikle bunu isterdi. (insandan yanaydı büyük CEO, kullanıcı deneyimi odaklıydı, zorlu adamdı; ama iyiydi)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0