Artık Akıllı Telefonlarımız 30 Saniyede Şarj Olacak

6
3
2
1
0
Artık Akıllı Telefonlarımız 30 Saniyede Şarj Olacak
StoreDot firmasının geliştirdiği bir cihaz sayesinde akıllı telefonlarımız 30 saniyede, elektrikli arabalarımız 2-3 dakikada şarj olabilecek.
İnsanların yaşamına eşlik eden akıllı telefonlar, beyaz eşyalar, bilgisayarlar, tabletler, elektrikli arabalar ve tüm elektronik eşyaların dünyayı daha yaşanılır hale getirdiği tartışılmaz bir gerçek. Elektriğin yanı sıra pillerde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumdalar ve eğer piller henüz keşfedilmeseydi, yani Luigi Galvani yaptığı deneyde kestiği kurbağanın sinirlerinin kasılma hareketlerini fark etmemiş olsaydı, hayatımızda cep telefonu ve tablet gibi taşınabilir cihazlar olmayabilirdi. (Siz yatın-kalkın Luigi Galvani'ye dua edin) Sonuç olarak taşınabilir tüm elektronik eşyalarımızın temelini piller oluşturuyor ve en önemliside bu pillerin şarj edilebilir bir teknolojiyle yaratılmış olması.

Şarj edilebilir piller geliştirildikten sonra, bu pilleri şarj etmek için kullanılan teknolojilerde akıl almaz derecede gelişmeye başladı. Şarj etme konusunda -ben de dahil olmak üzere- birçok kullanıcı isyan eder durumda. Tüm bunları dikkate alan üretici firmalar yeni teknolojilerle bizi farklı boyutlara taşıma düşüncesindeler. Bu gelişmelerden kendine yeni bir pay çıkaran İsrail'li ''StoreDot'' firması, bizim şarj etme konusundaki isyanlarımızı duymuş olsa gerek ki ortaya devrim niteliğinde bir şarj etme teknolojisi çıkardı.

StoreDot firması özellikle akıllı telefonlarda en büyük sorunumuz olan şarj konusunu ütopyalara taşıyarak, herhangi bir akıllı telefonu 30 saniyede şarj edebildiklerini, bu teknolojiyi şu anda hayata geçirdiklerini ve 2015-2016 yıllarında tüm dünyaya duyurarak, seri üretime geçireceklerini belirtti. Bu prototip, Microsoft'un Tel Aviv'de yapılan "Think Next" konferansında tanıtıldı ve yapılan tanıtımda firmanın akıllı telefonu kısa bir sürede şarj ederek, başarılı olduğu görüldü.
 
 

 Nasıl oluyorda bu cihaz böylesine olağandışı bir enerji verebiliyor?

Bu teknoloji ''Nanodot'' adı verilen ve nano teknoloji ile üretilen minik kristallerden oluşan moleküler bir yapıyla donatılmış. Bu nanodotlar bünyesinde bulundurduğu enerjiyi, takılan pillere daha hızlı empoze ediyor ve bu enerjinin bataryalar üzerinde daha uzun süre kalmasını sağlıyor. Bu olayı, sıvıyı yoğun bir şekilde emen ve bu sıvıyı uzun süre saklayabilen bir süngere benzetebiliriz. Bu prototip, herhangi bir akıllı telefonun 30 saniyede şarj olarak kullanıcıya 1 günlük kullanım süresi sunmayı garanti ediyor. Sadece telefon platformunda kullanılmayacak bu şarj teknolojisi, elektrikli arabalardada kullanılabilecek ve bu araçları 2-3 dakika gibi kısa bir sürede şarj ederek uzun süre kullanım sağlayacak. Bu teknolojinin kullanıldığı bataryalar yaklaşık 1500 kere şarj edilerek 3 yıllık bir kullanım süresi sunacak.

Bu teknolojinin fiyatı hakkında çeşitli söylentiler bulunuyor fakat 150-200$ gibi bir fiyat etiketine sahip olacağı söylentilerin büyük bir kısmını oluşturuyor.Bu platform şimdilik biraz pahalı görünüyor fakat kullanılan teknolojinin gelişim seyrine göre fiyatların sürekli iniş-çıkış içerisinde olacağınıda belirtelim.

6
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
2
1
0