Asus Echelon Gaming Mouse ve Mousepad İncelemesi

0
0
0
0
0
Echelon serisi ile tanışın, bir Asus işçiliği! Kamuflaj deseni bir donanıma hiç bu kadar yakışmamıştı.
Oyuncu donanımı diyince aklımıza gelen belli başlı firmalar var, onlardan biri Asus da olabilir artık. Asus’u hepimiz anakartlarından, ekran kartlarından falan biliyoruz ve gayet de iyiler bu konuda.

Peki oyuncu donanımları? Eh, o konuda biraz daha çalışmaları gerekebilir. Asus oyuncu donanımları piyasasına birçok ürün ile giriş yaptı bir anda, rog serisi, echelon serisi, strix serisi diye belli başlı birden fazla parçadan oluşan donanımlar üretti. Her grubun belli başlı ürünleri ciddi anlamda performans gösteriyor, ben echelon’ı seçtim ve gruba ait iki adet ürünü incelemeye başlayalım.

Öncelikle bir gaming mouseda olmazsa olmaz özelliklerden biri de izleme tipidir. İzleme tipinden kastım lazer mi optik mi olmasıdır, bu mouse lazer. Lazer tarama yapan mouseun faydası nedir? kısmına gelince, daha fazla alanı tarar ve profesyonel bir oyuncu iseniz size ciddi anlamda hız kazandırır.Bir diğer önemli konu ise makro tuşlarıdır. Gerek FPS oyuncuları, gerek MMO oyuncuları için hayati önem taşır, hatta MOBA oyuncularını da dahil edebiliriz buna. 8 adet makro anahtarı olan bu mouseun makro ayarlarını echelon yazılımı ile ayarlayabilmeniz mümkün.

Gelelim Türk gamerların takıldığı noktaya, DPI. 90’dan 5600’e kadar kişiselleştirilebilen DPI seçenekleri sayesinde gayet kullanışlı olduğunu gösteriyor. Yani bu da demek oluyor ki; World of Tanks tarzı bir oyun oynayan ya da BF4’de tank kullanan bir gamer da bu mouseu kullanabilir, CS:GO’da awp kasan bir gamer da kullanabilir.        
Tıklama tepkimesi 1ms olan bu mouse, 35gr’a kadar ağırlık takılabilen alt çekmecesi ile ağırlığını koyuyor. Keskin nişan alma yardımı diye bir özellik eklemişler, DPI değişimini en hızlı şekilde yapmasına bağlıyorlar bunu. Yani makineli kullanırken bir anda awp’ye geçebilirsiniz. Şimdi bu konu ile ilgili gözüme çarpan sorunu belirteyim, DPI tek tuşla değişiyor ve sadece arttırıyor. 1. Seviyede 400 DPI 2. Seviyede 1600 DPI kullandığımızı varsayarsak tekrar awpye dönmek istediğimizde 3. Seviyeyi de 400 DPI olarak değiştirmeliyiz çünkü 5 DPI kademesi var ve 1-2-3-4-5 diye çıkıp tekrar başa dönüyor. Aslına bakarsanız bu büyük eksik. Bir diğer konu ise; her kademenin kendine ait bir rengi var ve bu renkleri yazılımda göremiyorsunuz, yani DPI ayarlarını tamamen ezbere yapıyorsunuz. Otomatik tıklama tekrarı işlevine sahip, bu da awp kullanırken seri bir şekilde atış yapmanıza olanak tanıyor.

Konfor olarak terletmeyen yüzeye sahip ve yanlarında bulunan kauçuk destekler ile de mouse kavramamızı en iyi hale getiriyor.Mousepadi incelerken keşke dedirten şey, boyutu oldu. Pad sertliği biraz yumuşak olsa da, üzerinde çok fazla desen olmaması, mevcut desenin de piksel tasarımlı olması iyi düşünülmüş. Kenarlıklarının dikişleri sağlam olmuş, bu da dayanıklılığı yüksek anlamına geliyor. İnce dokumalı kumaşı sayesinde ise tüm sensör tiplerinde sorunsuz olarak çalışıyor.

Tasarımını ciddi anlamda beğendiğimi söyleyebilirim çünkü kamuflaj deseni gerçekten mouse&pad kullandığınız zaman çok tatlı duruyor.


 

 Echelon Mouse Teknik Özellikler


Tepkime süresi: 1000Hz’e kadar (1ms) tarama oranı
DPI kademeleri: 5 kişiselleştirilebilir DPI kademesi
İzleme: 150ips’de yüksek hızda hareket yakalama ve 30g’a kadar hızlanma
Makro: 8 makro anahtarı                                                                                                                             
Ağırlık sistemi: 3 x 10g + 1 x 5g
On-baord hafıza: 128kb hafıza
Kablo: 1.8m örgülü kırılmayan kablo                                                                                                                    
Çözünürlük: 5600 DPI                                                                                                                                       
Ağırlık: 160g                                                                                                                                                           
Boyut: 124x75x42 (mm)
Bağlantı: USB
Uyumluluk: Windows® XP/7/8 , 32bit/64bit
 

 Echelon Mousepad Teknik Özellikler


Boyut: 355 x 254 (mm)

Koşun alın kaçırmayın diyeceğim ürünler değil fakat fiyatına ve performansına bakılırsa üst segment oyuncu ekipmanlarına giriş için güzel bir başlangıç olabilir. Mouseun fiyatı 190 TL civarı, padin fiyatı 60 TL civarı olarak görünse de bundle olarak almak isterseniz ikisini toplam 190-200 TL'ye bulabilirsiniz.

İyi oyunlar!
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0