• Anasayfa
  • Donanım
  • Asus'un ROG Serisi Anakartlarındaki Keybot Özelliği Klavyenize Yeni Özellikler Getiriyor

Asus'un ROG Serisi Anakartlarındaki Keybot Özelliği Klavyenize Yeni Özellikler Getiriyor

1
0
0
0
0
Asus'un oyunculara özel serisi olan Republic of Gamers yani ROG anakartlarında bulunan Keybot isimli özellik ile klavyenizde oyunlarda işinize yarayacak ekstra yenilikler alabilirsiniz.
Hepimiz Asus adlı firmayı biliyoruz. Bilgisayar konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan firmanın en çok ROG adıyla bilinen Republic of Gamers isimli bir oyunculara özel pc ve donanım serisi bulunmakta. İşte bu seriye mensub Maximus VII (Z97) serisi ve Rampage V Extreme ana kartlarında da Keybot isimli oldukça işinize yarayacak bir özellik bulunuyor.

Eğer bu seriye ait bir anakarta sahip iseniz buyrun klavyenizi daha efektif kullanabileceğiniz adımlara geçelim;
 

 Adım 1) Klavyeyi Doğru Porta Takmak


Şimdi, aslına bakarsanız klavyenizi herhangi bir USB porta takmanız çalışmasına yetecektir. Fakat Keybot özelliğini kullanmanız için tek ve önemli bir porta takmanız gerekli. Bunun için de kasanızın arkasındaki portlara bakın. Orada Mor/Yeşil renkli eski tip bir klavye mouse portu var. (Geekler PS/2 olarak bilirler) Onun yanında bulunan USB portuna takmanız gerekli o oyuncu klavyenizi. Örneği aşağıda görebilirsiniz.Eğer klavyenizin USB girişini yukarıda görmüş olduğunuz gibi doğru yerlere takmış iseniz gelin artık asıl ayarlamalara geçelim. Ancak adımlarda önemli derecede dikkatli olmanızda fayda var ki adam gibi bir kullanım sunabilsin.
 

 Adım2) Klavyeden PC'yi açabilme


Bu adımı yaptığınız taktirde artık PC'nizi kasanıza uzanmanıza gerek kalmadan klavye üzerinden açabileceksiniz. Tabii aynı zamanda KeyBot fonksiyonu da kullanıma açık oluyor.

Bunun için yapmanız gereken UEFI BIOS ayarlanıza girmek olacak. PC'niz açılırken BIOS kısmına girdikten sonra 4. sekmede bulunan Advanced kısmına gelin. Ardından APM Configuration kısmına gelerek ErP Ready yazan kısmın yanındaki bölgeyi Disabled yerine Enabled olarak değiştirin. (İster S4+S5 isterseniz S5 kısmını aktif edebilirsiniz farketmiyor) Böylece artık PC'niz kapalıyken DEL tuşuna bastığınız anda BIOS ekranınız gelecek. Ayrıca F11'e basarsanız PC'niz direkt olarak sistemsel overclock özelliği ile açılabilecek. F12 tuşu ise size RAM'i tam kapasite çalıştırarak açılmasını sağlayacak. Yani F11'e "canavar modu tuşu" diyebiliriz. Bunu özellikle oyun oynamak için PC'yi açacağınızda F11'e basarak kolayca yapabileceksiniz.Ancak önemli bir detaydan da bahsedelim; KeyBot özelliğini adam gibi ve etkili kullanım için bilgisayarınızdaki driver ve yazılımlar güncel ve doğru olmalı. O sebeple diğer seçeneklere geçmeden buradan resmi sitesi aracılığı ile anakartınızın sayfasına gidip ardından Support ve Driver & Tools kısmından tekar indirin siz ki bi sıkıntı olmasın.
 

 Adım 3) Windows Uygulaması Üzerinden KeyBot Ayarı


Şimdi, yukarıda verdiğimiz bağlantıdan sürücünüzü indirdiyseniz aşağıdaki olayları yapabiliriz. Bunun da F1'den F10'a kadar yapabiliyoruz. "Neden?" diye soracak olursanız yukarıdaki adıma tekrar bakmanızı öneririm. Hani F11, F12 ve DEL tuşlarına farklı atamalar yapmıştık. Ki aşağıdaki görselde zaten bu tuşların işlevleri yanlarına yazılmış. "Tabii aşağıdaki ne ki?" diye soracak iseniz bunu ayarlamak için yapacağınız sürücü kurulumlarından sonra görselde de sağ üst köşede görünen Keybot isimli uygulamayı açarak diye cevap vermiş olalım.Şimdi ise size örnekler sunalım. İlk olarak F6'ya mesela bir Hesap Makinesi kısayolu oluşturabiliriz. Bunun için soldan F6'yı seçin ve "Function Keys" kısmına gelin. Açılacak olan ekranda profil adı vermeniz isteniyor. Biz hesap makinesi açacağımız için adına Calculator diyelim ki kafalar karışmasın. Ardından Calculator'u seçtiğiniz ve Apply dediğiniz taktirde bundan sonra her F6'ya basışınızda Hesap Makinesi açılacak.Tabii bu adımda gördüğünüz gibi tonla seçenek bulunuyor. Media kısmında görüldüğü gibi Başlat/Duraksat, Durdur vb seçenekler var. Ya da mesela birçoğunuzun hayatını kurtarabilecek "Close Windows" seçeneğini de aktif edebilirsiniz. Hatta profil adını SOS yapmanız da mantıklı olur. Gerekli durumda atadığınız F tuşuna bastığınızda karşınızda hangi pencere açıksa lak diye kapatacak ve size Alt+F4 yapmaya gerek bırakmayacak. (Çünkü mouse'u sol üste götürmek zor, Alt+F4 de o heyecanla karışabiliyor. Örneğin sadece F4 yeterli olmalı. Mis gibi)

Bu atamalar size birçok fayda sağlayacağı kesin. Peki ya "tek şifre" kullananlara da efsane bir çözüm söylesek? Şimdi her ne kadar zararlı olsa da birçok kişi tek şifre ile tüm hesaplarını yönetiyor. Bu durumda da güvenli olsun diye karışık şifreler koyabilir (Örn: AcO35**46AsA) E böyle olunca sürekli gir allah gir uzun iş. O zaman buydun sizin için bize çok dua edeceğiniz bir kolaylık yapalım.Şimdi, soldaki sekmeden yeniden bir bölüm seçin. Örneğin F3 olsun. Sonra da bu sefer "Smart Imput" yazan bölüme gelerek maksimum 50 karakterli şifrenizi buraya girebilirsiniz. Sonradan I Agree ve Apply dediğinizde artık oraya ister şifreniz ister farklı ne yazmış iseniz F3'e bastığınız anda orada yazılan anında yapıştırılmış olacak. Yani bir daha uzun uzun şeyler yazmaya gerek yok. Bir diğer adımımız ise Ctrl+C, Ctrl+V gibi birden fazla tuşa basmanız gerektiren fonksiyonlar olacak. Yine örneğimiz bu kopyala ve yapıştır fonksiyonları olsun. Bunun için de soldaki panelden bir Fonskiyon tuşunu seçerek bu sefer Macro Keys bölümünden orada görünen klavyeden Ctrl ve C tuşlarını seçip Apply dediğinizde atamış olduğunuz F tuşuna her bastığınızda burada ayarladığınız fonksiyon çalışacak. Yani bizim örneğimize göre Kopyalama işlemini artık F2 ile yapabilirsiniz. Hatta F3'e de Ctrl-V koyarak yanyana mis gibi kopyalama ve yapıştırma tuşlarınız olacaktır.Bir de yukarıdaki arkadaşımız var. Kısayol anlamına gelen Shortcut kısmına geldiğinizde de istediğiniz bir uygulamayı seçip yine bir F tuşuna atayarak bu işi çözebilirsiniz. Örneğin Blizzard oyuncusu iseniz PC'yi ilk açtığınızda Battle.Net'i açmanız gerekecek. Ya da Steam'i açacaksınız zaten. O sebeple bir F tuşuna bu uygulamaları atayıp Apply diyin ve pc'ye oyun için oturduğunuzda yapmanız gerekn ilk olarak F11 ile Overclock modda başlatmak ve atadığınız F tuşuna basarak da oyuna dalmak olacaktır. Mis gibi 2 tuşla oyundasınız.
 

 Adım 4) Acil Durum KeyBot Açma Kapama


Şimdi ise size bu kadar ayarlama sonrası PC'nize gelebilecek komşu çocuğu, anne-baba gibi unsurlarda pc'nizi Keybot kısayollarından koruma yöntemini anlatalım. Sonuçta biz oyundan hesap makinesinden falan örnek verdik de bunlara atayacağınız şeyler size kalmış sonuçta. O sebeple özele gireceği için PC'yi başkası açıp olmayacak bir F tuşuna bastığında sıkıntı olmasın diye de bir kolaylık var.Yukarıda görebileceğiniz resimde sol altta Start ve Reset butonları bulunmakta. İşte bu butonların yanında da KeyBot yazıyor. İşte anakartınızda bu tuşa bastığınızda tüm keybot ayarlarınız kapanmış olacak. PC'yi kapatıp çıkacağınız zaman bunu yaparsanız sıkıntı da ortadan kalmış olacaktır. Sonradan da açarsanız kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kaynak: Asus
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0