• Anasayfa
  • Donanım
  • Batman'in Çizgisinin Dışına Çıkıp Katil Olduğu 5 An!

Batman de Öldürür! Batman'in Çizgisinin Dışına Çıkıp Katil Olduğu 5 An!

1
1
0
0
0
Dünyanın en iyi dedektifi, deha abidesi Kara Şövalye de kontrolünü kaybeder! Kemik kırmayı silah kullanmaya tercih eden Batman'in sonunda dayanamayıp katil olduğu 5 önemli an.
Batman v Superman filmine artık 2 gün gibi kısa bir süre kaldı. BvS ile birlikte DC Comics, tıpkı Marvel gibi kendi sinema evrenini kurmaya başlayacak. Bizde bu ''temel atma töreni'' tadındaki filmde DC'nin iki titanı Batman ve Superman'i karşı karşıya göreceğiz.

Tabi bu kapışma gerçekten muazzam olacak. Ancak sizler de biliyorsunuz ki her iki karakter de bir diğerini öldürecek kadar çizgiyi aşabilecek tipte değiller. Tabi bu durum onların hiç birilerini öldürmediği anlamına da gelmiyor. Özellikle de Batman'in. Şimdi gelin, çizgi roman bazında Batman'in o sarsılmaz çizgisinin dışına çıktığı anlara bir göz atalım:
 

 KGBeast'in Ölümü - Batman No.420


En ''orjinal'' çizgi roman kötü adamı isimlerinden birine sahip olan KGBeast, Sovyet Birliği adına çalışan bir ölüm makinesidir. Ancak Batman ile karşı karşıya geldiğinde, Batman radikal bir karar alarak ''ben bunu yakalayıp adaletin eline şutlarsam bir şekilde bu Sovyet Birliği'ne dönerek kötülüğe devam eder'' diye düşünür ve onu zindan tarzı bir yere kitleyerek ölüme terk eder.

 

 Darkseid'ın Ölümü - Final Crisis


DC'nin bir diğer crossover serilerinden Final Crisis'de Darkseid baya süper kahraman katliamı yapar. Onu durdurma görevini üstlenecek tek doğru düzgün kişi de Batman'dir. Ancak tehdit Darkseid gibi bir isim olunca, çözümün de kalıcı olması gerekmektedir ki Batman de bunu iyi bilir ve o yıkılmaz kuralını çiğneyerek silah kullanır. Radion denen özel bir maddeden yapılma mermi kullanan Batman, Darkseid'i göğsünden vurarak öldürür.

 

 Zoom'un Ölümü - Flashpoint Paradox


DC Comics'in en başarılı crossover serilerinden biri olan Flashpoint Paradox'u özellikle animasyon uyarlaması ile bilenleriniz vardır. İzlemeyenler için belki dev bir spoiler olacak ancak; zamanda yolculuk yaparak annesini kurtaran Barry Allen, tüm zaman çizgisinde önemli değişikliklere yol açar. Bu değişikliklerden biri de Batman'in Bruce Wayne değil, babası Thomas Wayne oluşudur.

Bu zaman çizelgesinde Bruce'un ailesini kaybettiği gecede ölen bu sefer Bruce olur. Oğlunu kaybetmenin acısı ve suça karşı duyduğu öfke, bu kez Thomas Wayne'i Batman olmaya itmiştir. Ancak Thomas'ın, oğlunun Batman'inden bir farkı vardır; çatır çatır silah kullanması ve düşmanını öldürme konusunda geri adım atmaması. İşte o Thomas Wayne'in Batman'i, Flash'ın en büyük düşmanı Reverse Flash'ı -yani Zoom'u- bir güzel şiş kebap yapar.

 

 Joker'in Ölümü - The Dark Knight Returns 


Frank Miller'ın belkide tüm zamanların en iyi Batman hikayelerinden birini anlattığı, hatta Batman v Superman'in de arka planında bir güzel yatan The Dark Knight Returns serisinde, yaşlanmış olan Batmani Joker ile son bir kez daha karşı karşıya gelir. Son bir kez diyoruz zira artık Batman'in Joker ile kedi-köpek kovalamacasına girecek ne enerjisi, ne de sabrı vardır.

Kısa bir kovalamacanın ardından Joker'i yakalayan Batman, ''seni artık içeri tıkmak bir işe yaramıyor, artık bunu kökünden çözeceğim'' tarzında bir konuşmanın -ve yediği birkaç bıçak darbesinin- ardından Joker'in boynunu bir güzel kırar. Gerçi bu hamle Joker'in ölmesine sebep olmaz, Joker kırık durumdaki boynunu son bir hamle ile daha da beter edip kendini öldürür. Ancak onun da dediği gibi ''sonunda yarasa kontrolünü kaybetmiştir''.

 

 Joker'in Ölümü (?) - The Killing Joke


Soru işareti koymak zorundaydım zira aslında Batman'in tam olarak Joker'i öldürüp öldürmediğini bilemiyoruz. Alan Moore'un efsane eseri The Killing Joke, çizgi roman dünyasının başyapıtlarından biri sayılmakta. Her ne kadar DC son dönemlerde aldığı en saçma kararlardan birini alarak bu şaheseri kendi zaman çizelgesinden silmiş olsa da, The Killing Joke hala yeri doldurulamaz bir eser.

Hikayede Joker, Barbara Gordon'ı silahla vurarak sakat bırakır. Ancak ne hikmetse DC bunu ''meğerse rüyaymış'' gibi göstererek işin içine etmiş, güzelim hikayeyi Leyla ile Mecnun finaline çevirmiştir. Neyse konumuza dönecek olursak; hikayenin sonunda Joker ile Batman karşı karşıya gelir. Batman onca şeye rağmen Joker'in kurtarılabileceğini düşündüğü için ona yardım teklifinde bulunur. Ancak Joker bu teklifi geri çevirir ve Batman'e içinde bulundukları durumla örtüşen bir fıkra/hikaye (artık ne derseniz) anlatır.

Sonrasında ise hala hatırladıkça tüylerimi diken diken eden şey gerçekleşir ve Batman, ilk defa Joker'in anlattığı şeye güler. İşin soru işareti kısmı da burada yatıyor. Katıla katıla gülen Batman, son sahnede elini Joker'in omzuna mı koyuyor, yoksa gırtlağını sıkarak sonunda Joker'i mi öldürüyor?  
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0