• Anasayfa
  • Donanım
  • Bazı iPhone 6S Modellerinin Pil Ömrünün Çok Daha Kısa Olduğu Ortaya Çıktı!

Bazı iPhone 6S Modellerinin Pil Ömrünün Çok Daha Kısa Olduğu Ortaya Çıktı!

0
0
0
0
0
Apple tarafından yapılan açıklama göre bazı iPhone 6S modellerinin işlemciden kaynaklı olarak şarjları daha kısa süre dayanabiliyor.
Telefon sektöründe liderliği elinde bulunduran Samsung ve liderliğe gözünü dikmiş olan Apple arasındaki amansız rekabeti bilmeyen okuyucumuz yoktur. Bu teknoloji devi iki marka, çoğu kişi tarafından birbirinden nefret eden ve birbirlerinin kuyusunu kazmak için her türlü şeyi yapabilecek markalar olarak görülüyor. Yaptıkları reklamlarla birbirlerini aşağılayan, lansmanlar sırasında üstü kapalı laf söyleyen ve bu gibi birçok eylemleri bulunan Apple ve Samsung, konu iş yapmak olduğunda birliktelikten kaçınmıyorlar.

Birkaç gün önce Apple'ın yeni iPhone modellerinde kullandığı yeni işlemcisi A9'un üreticileri açıklandı. Apple tarafından doğrulanmış olan bu işlemci üreticilerinden birisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co adlı bir şirket, diğerisi ise Apple'ın ezeli rakibi olarak görülen Samsung. Apple'ın çok övdüğü ve Samsung'un da içinde bulunduğu birkaç markaya gözdağı vermek amacıyla kullandığı işlemcisini Samsung'un üretmiş olması oldukça ironik bir durum.İşlemcilerin üreticilerinin ortaya çıkması üzerine iPhone 6S kullanıcılarını endişelendirecek bir test sonucu ortaya çıktı. Mobil uygulama geliştiricisi Hiraku Jira'nın kendi tasarladığı programıyla birlikte ilk olarak gündeme gelen bu teste göre bazı iPhone 6S modellerinin pil ömrü, diğerlerinden kaydadeğer şekilde fazla. Hatta bu fark bazı telefonlarda o kadar büyük olabiliyor ki bazı kullanıcılar bu farkın 2 saate yakın pil ömrüne denk geldiğini belirtiyor.

Bu test sonuçlarının yayılması ve başka testlerin de ortaya çıkmasıyla birlikte bir açıklama yapmak zorunda kalan Apple, bu konuda telefonların farklı işlemci üreticilerine sahip olabileceğini, bu nedenle telefonların pil ömürlerinin %2-3 oranında farkedebileceğini belirttiği bir yazı yayınladı. Yazıda belirtilen oran, maalesef  2 saat pil ömrü farkını açıklayacak yeterlilikte değil. Hiraku Jira'nın kendi geliştirdiği programının gösterdiği sonuçlara göre farklı işlemci üreticilerine sahip olan iPhone'lardan birisi sadece 6 saat 5 dakika pil ömrüne sahip olurken diğer iPhone 7 saat 50 dakikalık pil ömrüne sahip. Yani bu verilere göre pil ömrü farklılık oranı yaklaşık %33.

Apple tarafından yapılan yazılı açıklamada hiçbir şekilde işlemci üretici markalardan veya işlemcilerin üretim yerinden bahsedilmemiş olsa da bu olayın yayılmasıyla birlikte büyüyen araştırmalar, iPhone 6S'in daha az şarj süresine sahip olan modellerinin işlemcilerinin Apple'ın ezeli rakibi Samsung tarafından yapıldığını ortaya çıkarttı. Yani Samsung, Apple'dan işlemci yapımı için para almakla kalmadı, aynı zamanda ürettiği işlemcilerin Apple'ın başına iş açmasını da sağladı.

Şimdi iPhone kullanıcıları arasında oldukça çok tepki toplamış olan bu durumun karşısında Apple'ın ne yapacağı bilinmiyor. Açıklama yazısında belirtilen %2-3'lük orandan çok daha fazla oranda olan pil ömrü farklılığı, iPhone'unuzu değiştirmenize sebep olabilir. Hiraku Jira'nın kendi için geliştirdiği uygulamasının linkini, uygulamanın güvenliğini garanti edemediğimiz için paylaşamıyoruz fakat eğer bu konuda ısrarcıysanız geliştiricinin ismiyle yapacağınız bir aramayla uygulamaya erişebilirsiniz.

Kaynak: Engadget 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0