• Anasayfa
  • Donanım
  • Bilgisayarın Gizli Virüsleri Olan Atık Dosyalardan Kalıcı Olarak Kurtulun

Bilgisayarın Gizli Virüsleri Olan Atık Dosyalardan Kalıcı Olarak Kurtulun

15
2
1
1
0
Bilgisayarın Gizli Virüsleri Olan Atık Dosyalardan Kalıcı Olarak Kurtulun
Bilgisayarda uzun süreli kullanım sonucunda oluşan ve bilgisayarı yavaşlatan atık dosyalardan , herhangi bir program kullanmadan ve 5 dakika süren bir yöntemle kurtulabileceksiniz.
Bilgisayarınızdan sildiğiniz dosyaların tamamının silindiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü silerek geri dönüşüm kutusuna yolladığınız ve daha sonra geri dönüşüm kutusuyla birlikte boşalttığınız dosyalar aslında tamamen silinmezler. Bu tip dosyalar atık dosya olarak tabir ettiğimiz dosya tipleridir. Atık dosyalar eğer istenilirse ''Recuve'' gibi programlarla geri hayata döndürülebilir ve kullanımına devam edilebilir. Aslında çoğumuz bu dosyaların varlığını bilmeyiz, fakat bu dosyalar bilgisayarınızda kalabalık yaparak bilgisayara zarar verirler. Bilgisayarların kasma nedenlerinden birçoğu bu dosyalardan kaynaklanır ve atık dosyalar güvenlik açısından sıkıntı yaratmayan virüsler olarak tabir edilebilir. Bilgisayarın yavaşlaması hepimiz için sinir bozucu bir olaydır. Eğer bilgisayarını 1-2 yıldır kullanan bir insansanız kesinlikle bu temizleme yöntemini yapmalısınız. Aksi taktirde bilgisayarın başına otururken içinde şekerin bolca bulunduğu, çikolata gibi yiyecekler alırsanız sinirinizi biraz yatıştıracaktır fakat bu sorununuzu kalıcı olarak çözmeyecektir. Siz yinede dosyalarınızı temizleyin. Her şekilde verimde artış olduğunu fark edeceksiniz.
 

 Başlıyoruz

  -Bilgisayarımızdaki atık dosyaları kalıcı olarak silebilmek için bilgisayarın komut dizini üzerinde Cipher özelliğini etkinleştirmemiz gerekiyor.
  -Başlat menüsü üzerinden ''Çalıştır'' bölümünü açıyoruz.
  -Bu bölüm açıldıktan sonra ''cmd'' yazıp enter'a tıklıyor ve bu işlemle komut sistemini çalıştırmış oluyoruz.
  -Komut penceresi açıldıktan sonra,çıkan pencereye ''cipher /w:C'' yazıyoruz ve enter'a basıyoruz(eğer bu bölümü yapmadan önce bilgisayarınızda etkin olan programları kapatırsanız,program daha hızlı çalışacaktır.
  -Şimdi size elinize kahvenizi alıp işlemin tamamlanmasını beklemek düşüyor. Bir süre sonra işlem tamamlanmış olacak ve tüm atık dosyalarınız kalıcı olarak silinecektir.

  Bilgisayar üzerinde bu gibi işlemler yaptıktan sonra yeniden başlatmak her zaman en iyi sonuca ulaşmanız demektir. Bu nedenle yeniden başlatma işlemini alışkanlık haline getirmeniz, sizin açısızdan en verimli sonuç elde etmenizi sağlar.
 
Bu yazımızda bilgisayarınızdaki atık dosyaları hedef alarak sizi aydınlatmaya çalıştık. Eğer herhangi bir problemle karşılaşırsanız bize bildirin. Diğer bir yazımızda görüşmek dileğiyle.
15
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
15
2
1
1
0