• Anasayfa
  • Donanım
  • ​Bilgisayarlar 1956 Yılına Göre 1 Trilyon Kat Daha Güçlü

​Bilgisayarlar 1956 Yılına Göre 1 Trilyon Kat Daha Güçlü

0
0
0
0
0
1956 yılında kullanılan bilgisayarların, günümüzdeki bilgisayarlarla karşılaştırıldığı zaman 1 trilyon kat daha güçlü olduğu ortaya çıktı.
50. yıldönümünü kutlayan Moore Kanunu, bilgisayarların 1956 ile 2015 yılları arasında ne kadar güçlü hale geldiğini göstermek için çeşitli grafikler yayınladı. İlk süper bilgisayar olarak geçen bilgisayarlar ile günümüz bilgisayarları arasında 1 trilyonluk bir güç farkını gördüğümüz bilgisayarlarda çok ilginç verilere rastlıyoruz.

Moore Yasası'nın ne olduğundan bahsedelim öncelikle. Adını Intel kurucularından Gordon Moore'dan alan yasa "Her 18 ayda, bir tümleşik devre üzerine yerleştirilebilecek bileşen sayısı iki katına çıkarken, üretim maliyetleri aynı kalır, hatta düşme eğilimi gösterir" diye açıklanmış. Yani siz bilgisayar almak için biriktirdiğiniz parayı elinizde tutup 18 ay sonra bir bilgisayar alırsanız, elinizdeki parayla iki kat daha güçlü bir bilgisayar alabiliyorsunuz. Ancak üzerinde sıkça tartışılan ve bazı kesimler tarafından kesinlikle kabul edilmediğini belirtelim.

Konuyu dağıtmadan grafiklerden söz edecek olursak, Ay'a iniş yapmış olan ilk uzay aracında kullanılan bir bilgisayar, Nintendo gücünde ya da zamanının en üst düzey bilgisayarı olan IBM 704 isimli bilgisayarın akıllı telefonlar karşısında çaresiz kaldığını görüyoruz. Grafikler de Apple Watch'u iki iPhone 4 gücünde görüyoruz. Bir diğer dikkatimizi çeken veri ise Samsung Galaxy S6'nin 5 adet Playstation 2'ye bedel olduğunu ve Xbox 360'ın gücüne erişmesine az bir zaman kaldığını görüyoruz. Aşağıda haberimizde bahsettiğimiz grafikleri görebilirsiniz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0