• Anasayfa
  • Donanım
  • Bilgisayarları 1000 Kat Hızlandıracak Depolama Teknolojisi Geliyor!

Bilgisayarları 1000 Kat Hızlandıracak Depolama Teknolojisi Geliyor!

0
0
0
0
0
HP ve Sandisk, RAM ve SSD’lerde kullanılan bellek tiplerini tek bellekte birleştirerek kullanıcılara ultra hızlı bir PC deneyimi yaşatmayı hedefliyor.
HP ve Sandisk, bilgisayarların hızını 1000 kat arttıracak bir depolama teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bununla ilgili detaylar şimdilik sınırlı seviyede, fakat hem uzun süreli depolama hem de RAM olarak kullanılacak ‘evrensel bir bellek’ üzerinde çalışıldığını söyleyebilirim.

Günümüzde RAM ve depolamanın ayrı ayrı kullanılmasının sebebi RAM’in çok pahalı olması ve cihazın kapandığında üzerindeki verilerin silinmesi. Dosya ve programlar SSD üzerinde depolansa da kullanım anında bazı veriler, kısa süreli olacak şekilde RAM’e taşınıyor. Hem kısa hem de uzun süreli depolamanın tek bir bellek tipi olarak kullanılması, bilgisayarların hızını önemli ölçüde arttıracak.

Yeni nesil bellekler üzerinde çalışan şirketler yalnızca HP ve Sandisk değil elbette. Intel ve Micron da bilgisayarların hızını 1000 kat arttıracak bir bellek tipi için çalışmalara başladıklarını duyurmuşlardı. 3D XPoint olarak adlandırılan bu teknoloji Intel Optane olarak tanıtılacak ve HP-Sandisk ikilisinin piyasaya çıkaracağı üründen önce (2016 yılında) çıkacak. Sadece yeni nesil bellek tipi üzerinde çalışmayan bu iki şirketlerin hedefi, Optane’ı önümüzdeki yıldan itibaren dizüstü bilgisayarlarda kullanmak ve bu amaçla yeni depolama kontrolleri, arayüzleri, iç bağlantıları tanıtmak. HP ve Sandisk de kendi depolama teknolojisini entegre edebilecekleri bilgisayar sistemleri için birlikte çalışıyorlar.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0