• Anasayfa
  • Donanım
  • Bilim İnsanları, Neredeyse Bitmeyen Bir Batarya Geliştirdiler!

Bilim İnsanları, Neredeyse Bitmeyen Bir Batarya Geliştirdiler!

0
0
0
0
0
Kaliforniya Irvine Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, lityum-iyon pillere göre daha uzun pil ömrü sağlayacak yeni bir keşifte bulundular.
Bataryalar üzerinde incelemelerde bulunan Kaliforniya Irvine Üniversitesi araştırmacıları, batarya ömrünü yüksek seviyelere çıkartan yeni bir keşfe imza attılar. Nano kabloların kullanılmasıyla elde edilen bu yeni sistem, bataryalara 200 bin kez şarj uygulanmasını sağlıyor.

Lityum-iyon pillerden yavaş yavaş nanopil teknolojisine geçiş yapılması yönünde çalışmalarını devam ettiren araştırmacılar, bataryaların şarj ömrünü uzatmakla kalmayıp dayanıklılığını arttırmayı ve pil kapasitesini yükseltmeyi planlıyorlar.

Bir insanın saçından bile daha ince olan nanoteller, nanopillere entegre edilerek enerji iletkenliğinin optimum seviyeye çıkmasını sağlayacak. İnce olmasına rağmen standart teknolojili bataryalara göre daha fazla elektron taşıyan nano kablolu piller, bu sayede enerji hacmini de arttıracak.Üniversitedeki doktora yapmak için adaylar arasında bulunan Mya Le Thai isimli araştırmacının ‘yanlışlıkla’ keşfettiği bu yenilik sayesinde, normalde en fazla 5-6 bin kez şarj uygulanan lityum-iyon pillere oranla nano kablolu pillerde bu sayı 200 bine çıkıyor.

Keşif, American Chemical Society’s Energy Letters’da yayınlanan makaleyle duyuruldu. Üzerinde çalışılmaya devam edilen bu teknoloji, şu an hem Kaliforniya Üniversitesi hem de Maryland Üniversitesi’nden bazı nano yapı araştırmacılarıyla birlikte yürütülüyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0