Amerikan Donanması'ndan Parmak Boyutunda Drone

1
1
0
0
0
Günümüzde neredeyse her alanda kullanılmaya başlayan dronelar konusunda bu sefer de ABD donanma kuvvetleri tarafından parmak boyutunda özel bir drone geliştirildi.
Drone denilince artık herkes neyin kastedildiğini biliyor. Son zamanlarda hızları 100km'yi aşabilen, sizi kendi kendine takip edebilen, çok büyük ve çok küçük boyutlarda olan binlerce farklı drone üretildi.

Şimdi ise Amerika Birleşik Devletleri Donanma Kuvvetleri tarafından geliştirilen yeni bir drone neredeyse baş parmağı büyüklüğünde olmasıyla dikkat çekiyor.Bu kadar küçük olmasının sebebini tahmin etmişsinizdir. Çünkü bu drone bir casus kamerası görevinde kullanılacak. 10 cm uzunluğunda, 2.5 cm genişliğinde ve 18 gram ağırlığında olan ve Black Hornet - PD-100 PRS adındaki nano hava aracı ilk olarak Norveç'te Prox Dynamics adlı bir firma tarafından geliştirilip test edilmiş.Görsellerde görebileceğiniz gibi klasik 4 kanatlı bir hava aracı yerine minik bir helikopter gibi olan bu drone 3 kamera ile uçuş sırasında etrafını size aktarabiliyor. Radarlar tarafıandan farkedilemeyen bu drone Amerikan kuvvetleri için görevini başarıyla yapabileceği iddia ediliyor.

Fakat bu kadar küçük bir drone olmasına rağmen maliyeti oldukça yüksek. Bir kutudan çıkan iki adet bu nano droneların maliyeti 40 Bin Dolar olarak söyleniyor. Yani hiç de hafife alınacak bir şey değiller.Sonuç olarak askeri alanda da görmeye başladığımız dronelar için ilerleyen zamanlarda çok farklı amaçlara yönelik farklı versiyonlarını mutlaka göreceğiz. Ama asıl merak edilen bu dronelar nasıl olacağı konusu. Bunun için çok fazla beklemeyeceğimizi düşünüyorum. Bakalım, göreceğiz..
 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0