• Anasayfa
  • Donanım
  • Haftaya Tanıtılacak Bluetooth 5'in 3 Etkileyici Özelliği!

Haftaya Tanıtılacak Bluetooth 5'in 3 Etkileyici Özelliği!

1
0
0
0
0
Kablosuz iletişim teknolojisi Bluetooth'un yeni nesli önümüzdeki hafta tanıtılacak. Bluetooth 5 olarak adlandırılan yeni teknolojinin 3 etkileyici özelliğine birlikte göz atalım...
Kablosuz iletişim teknolojileri arasında önemli bir yer tutan Bluetooth yeni nesliyle teknoloji dünyasına ‘merhaba’ demeye hazırlanıyor. Bluetooth SIG tarafından yapılan açıklamaya göre, standartın 5. nesli “Bluetooth 5” olarak adlandırılacak. 16 Haziran günü Londra’da tanıtılacak Bluetooth 5’in önemli özelliklerine birlikte göz atalım…

 Daha Geniş Bir Kullanım Alanı Sunuyor

Yeni nesil Bluetooth standartı iletişim alanını oldukça genişletiyor. Önceki nesil Bluetooth teknolojisine göre 2 kata kadar daha geniş aralıkta iletişim olanağı sağlayan teknoloji akıllı ev başta olmak üzere birçok nesnenin birbirine bağlanmasında önemli bir role sahip olacak. Bluetooth 5’in “şeylerin interneti” çağının önemli bileşenlerinden biri olacağı düşünüyor.

 Daha Hızlı Kablosuz İletişim

Yeni nesil Bluetooth’ta en beklenen gelişmelerden biri tabii ki daha iletişime ve daha hızlı veri transferine olanak sağlamasıydı. Bu alanda oldukça yol kat eden Bluetooth 5 önceki nesline göre 4 kata kadar daha hızlı kablosuz iletişim olanağı sunuyor.

 Daha Düşük Güç Tüketimi

Mobil cihazlarda yer alan tüm bileşenler için en önemli noktalardan biri de güç tasarrufu… Yoksa işlemci saat hızlarını istediğiniz gibi artırmak, grafik işlem gücünün sınırlarını zorlayan GPU’ları akıllı telefonlara koymak mümkün ama bu pilin birkaç saat içinde bitmesi anlamına gelir. Bu nedenle hem işlemciler hem de diğer bileşenler için “güç tasarrufu” önemli bir konu. Bluetooth 5 de gelişen tüm özelliklerine rağmen bu alanda da ilerleme kaydetmiş durumda. Yeni standartın önceki nesline göre yüzde 20 daha az güç harcadığı belirtiliyor.  Bakalım Bluetooth 5 bilmediğimiz başka hangi özelliklere sahip olacak?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0