BMW Lüks Sedan Otomobili 7 Serisini Yeniledi

1
0
0
0
0
Lüks sedan otomobil deyince genel olarak aklınıza ilk gelen markalardan biridir BMW. Mercedes'in son dönemdeki efsane aracı S serisine karşı Münih'ten bir cevap geldi. Fakat bu sefer ki cevap biraz ağır oldu.
Bavyeralı üretici BMW, belkide dünya üzerindeki en teknolojik lüks sedan otomobili görücüye çıkardı. 7 Serisi lüks sedan otomobilinde BMW "yok" kavramına yer vermemiş.

Kullanılan karbonfiber ve alüminyum şase teknolojisinden mi yoksa el işaretlerinizi algılayan iDrive ekranından mı ya da anahtarı üzerinden kontrol edilebilmesinden mi bahsedelim bilemedik. ( Müfettiş Gadget'ın arabası gibi resmen)Yenilenen BMW 7 Serisi, BMW'nin son dönemde tüm araçlarında uyguladığı o keskin tasarım anlayışından nasibini almış. Daha keskinleştirilmiş ön yüz, daha büyük böbrek ızgaralar ve yeni nesil lazer LED farlar yeni 7 Serisinin görünümünü mükemmelleştirmiş. Arka stoplarda kullanılan LED'ler ve arka stopları kesen krom çita araçın premium hissiyatını arttırmış. (Araç zaten premium kelimesinin nirvanası)Selefine nazaran 130 kilogram daha hafiflemiş olan yeni 7 Serisi, toplamda 1750kg ağırlığında ve standart hafif limuzin standartı olan 5 metrelik bir uzunluğa sahip. Aracın selefinden bu kadar hafif olmasının sebebi ise aracın şasesinde kullanılan karbon-alüminyum teknolojisi. Bu teknoloji daha evvel BMW i3'te kullanılmış ve aracın ağırlığı sınıfına göre minimum düzeye indirilmişti. Yeni nesil 7 Serisi abisine nazaran daha hızlı. Bu hız artışında tabi ki en büyük faktör çift turboşarjlı büyük BMW V8 motoru. Bu motor 4.4 litre ve 444 beygir gücünde. Bu motoru iyi kılan özelliklerinden biri ise 50:50 yani mükemmel dengelenmiş bir ağırlığa sahip olması. Bu sayede "V" şeklindeki motor daha efektif ve güçlü çalışabiliyor. 7.50i ve 7.50Li modellerinde kullanacak bu motor xDrive paketi ile alınırsa aracın 0-100 km hızlanması yaklaşık olarak 4.4 saniye. (BMW bu aracı 4 rakamına göre programlamış galiba)Bu etkileyici motorun yanı sıra BMW bu araç için 3.0 litre benzinli 322 beygir (7.40i), 3.0 litre dizel 261 beygir (7.30d) ve birde hibrit motor seçeneğine sahip. 7.40e koduna sahip model 2.0 litre dört silindirli bir benzinli turbo motor yanında değeri şuanlık açıklanmamış olan bir elektrikli motor bulunduracak. Bu iki motor toplamda 322 beygir güç üretecek.Mekanik bilgileri bir kenara bırakıp işin ilginç yanına geçecek olursak BMW 7 Serisini aracın anahtarı sayesinde uzaktan park etmek mümkün olacak. Anahtarın üzerindeki ekran sayesinde aracın içinde olmasanız bile onu çalıştırabileceksiniz. Bırakın çalıştırmayı aracı ileri ve geri hareket ettirebileceksiniz. Bu özellik siz garaja girip çıkarken size büyük kolaylık sağlayacak. (Bu arabayı alabilecek paranız varsa garajınızda vardır diye düşünmüşler)İçindeki döşemesinde bile led ışıklar bulunduran aracın bir başka yeniliği ise el hareketleri ile kontrol edilebilen iDrive ekranı. Bu ekran önceden sadece bir joystick yardımıyla kontrol ediliyordu. Şimdi ise aynı ekran hem dokunmatik hem de el hareketlerinizi algılıyor. El hareketlerini kullanarak arama cevaplayabilir, müziğin sesini alçaltıp yükseltebilir hatta internete bağlanabilirsiniz.Araçta opsiyonel olarak bir tablet sunuluyor. Bu tablet sayesinde araçtaki klimadan, panaromik cam tavanda bulunan ambiyans ışıklarına kadar birçok özelliği kontrol edebiliyorsunuz. (Yok artık LeBron James) 

Aracın satış fiyatı henüz belli değil. Yeni BMW 7 Serisinin 2016 yılında satışa çıkacağı öngürülüyor. Bu nedenle fiyatlar da yılbaşına yakın açıklanır. Lafı çok uzatmadan sizi BMW 7 Serisinin size "Almanlar bu işi biliyor" dedirtecek tanıtım videosu ile başbaşa bırakayım.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0