Çernobil’in Radyoaktif Yaratıkları

5
3
3
1
0
Çernobil’in Radyoaktif Yaratıkları
1986 yılında meydana gelen Çernobil nükleer felaketinden sonra bugün Ukrayna sınırları içinde olan ve facianın yaşandığı nükleer santralin yaklaşık 2600 kilometre karelik alanı kaplayan çevresinde yasak bölge oluşturuldu.
Tehlikeli seviyede radyasyon içerdiğine dair işaretlerle çevrilen ve girişin yasak olduğu bölge, tahminlere göre 20 bin yıl sonra insanlar tarafından yeniden yaşanabilir hale gelecek; ancak bugün araştırma amacı ile hayati tehlike yaratmadan ve ölümcül doza maruz kalmadan bölgeye girerek bazı çalışmalar yapmak mümkün.

Ayrıca bölgeye yakın köylerde birkaç yüz kişilik ve çoğunluğunu yaşlı nüfusun oluşturduğu köyler olduğunu e bu toplulukların en büyük sorununun da kanser olduğunu hatırlatalım.

Neredeyse 30 yıl boyunca radyasyon ile yıkanmış olan bu topraklar bitki ve hayvanların yaşamlarında da elbette değişikliğe yol açtı ve 25 kilometre uzaktaki bölge neredeyse tamamen temizken yasak bölge yer alan canlılar çeşitli farklılıklar ortaya çıktı.

Dr Timothy Mousseau, uzun yıllardır bu değişiklikleri araştırıyor ve aşağıda izleyebileceğiniz videoda sizlerin de konu ile ilgili biraz fikir sahibi olmanızı sağlıyor.

Radyoaktif mantarlar, radyoaktif örümcek ağları ve radyoaktif olan veya olabilen her şeyi Çernobil’de bulmak mümkün, hatta adeta radyoaktif olmayan bir şey yok.

(şimdi nükleer santral meselesini bi’ daha düşünün)
 

 
5
3
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
5
3
3
1
0