• Anasayfa
  • Donanım
  • Çin'in Süper Bilgisayarı Bir Kez Daha Dünyanın En Hızlısı!

Çin'in Süper Bilgisayarı Bir Kez Daha Dünyanın En Hızlısı!

1
0
0
0
0
Çin'in süper bilgisayarı Tianhe-2, zirvedeki yerini koruyarak bir kez daha dünyanın en hızlısı olmayı başardı. Hem de ezici bir farkla.
Yılda iki kez düzenlenen ve dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarının işlem hacimlerinin ve hızlarının karşılaştırıldığı yarışmanın galibi bir kez daha Çin'in süper bilgisayarı Tianhe-2 oldu. Yaklaşık 5 ay kadar önce, yılın ilk yarışmasında da galip gelmeyi başaran Tianhe-2'nin başarısını sizlere bu haberimide duyurmuştuk.

Yapılan ikinci yarışmada da zirvenin ismi değişmezken, ikinci sırayı alan Amerikan Oak Ridge Ulusal Laboratuvar’ının Titan makinesi de yerini koruşmuş oldu. Saniyede 33.86 petaflop işlem kapasitesine sahip olan Tianhe-2'nin rakibi Titan, 17.59 petaflop işlemci kapasitesi ile ikinci sırada yer aldı.

Bu konuda son yıllarda özellikle Amerika'ya karşı olan üstünlüğü ile dikkat çeken Çin, toplamda süper bilgisayar sayısını 109'a çıkarmış durumda. Amerika ise daha önceden 265 olan süper bilgisayar sayısını 201'e düşürmüş (bilgisayarlar dönemlerine göre barındırdıkları özelliklerle belli bir süre sonra listeden çıkarılmakta).1993'ten beri, başta ABD'den ve Almanya'dan olmak üzere bilgisayar uzmanları tarafından hazırlanan Top 500 listesi, her sene Haziran ve Kasım aylarında yenileniyor. Son dönemlerde ise listenin zirvesine demir atmış olan Tianhe-2, işlemci kapasitesi ile en yakın rakibi Titan'ı adeta ezmiş durumda. Bu konuda kısa sürede hızlı bir ilerleme kaydetmeyi başaran Çin, hala süper bilgisayarlar geliştirmekte ve mevcut bilgisayarlarını daha iyi duruma getirmekte.

Bu arada haberimizde bahsettiğimiz petaflop'un ne olduğunu merak edenler için kısaca açıklayalım; FLOPS, bilgisayar performansını ölçmek için kullanılan bir birim. Örneğin tek çekirdekli, 2.5GHz hızında bir işlemci, ortalama 10 milyar FLOP işlem yapabilmekte bu da 10 gigaflop olarak adlandırılmakta. Petaflop ise, bu birimin yani gigaflop'un bir milyon katı gibi bir işlem kapasitesinde. Yani anlayacağınız bu bilgisayarlar GTA V'i açmaz, moleküllerine ayırır.

Kaynak: Fortune
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0