Çin'in Süper Bilgisayarları Hala En Hızlı

0
0
0
0
0
Konu hızlı bilgisayarlar olduğunda özenerek topladığınız masaüstü oyun bilgisayarınızın çok hızlı olduğunu düşünebilirsiniz; ama gerçek süper bilgisayarlar o çok sevdiğiniz yüksek cahce bellekli ve hızlı işlemcinizi çöpe attırır.
Yılda iki kez dünyanın en hızlı süper bilgisayarları işlem hacimlerini ve hızlarını karşılaştırmak için Linpack isimli kulvarda karşı karşıya geliyor; ancak son 5 yarıştır birinci isim değişmiyor.

Çin’in Savunma Teknolojileri Üniversitesi Tianhe-2 isimli sistem ile üst üste 5 seferdir en hızlı sistem olarak rakiplerinden sıyrılıyor.

Saniyede 33.86 petaflop işlem kapasitesi olan Tianhe-2’nin en yakın takipçisi ise 17.59 petaflop ile Amerikan Oak Ridge Ulusal Laboratuvar’ının Titan makinesi oldu. Titan işlem hızında ikinci olmuş olmasına rağmen en tasarruflu 10 makine arasında birinci olarak verimliliğini kanıtladı.


 
Okuyucuya Not: FLOPS (Floating-point Operations Per Second) bilgisayar performansını ölçmek için kullanılan bir birimdir . Tek çekirdekli 2.5 GHz hızında bir işlemci teorik olarak 10 milyar FLOP işlem yapabilir ve bu 10 GigaFlop olarak adlandırılır. PetaFlop ise bunun bir milyon katı daha fazla işlem kapasitesine sahiptir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0