Deepcool MaelStrom 240 Sıvı Soğutma İncelemesi

1
0
0
0
0
Cooler Master Nepton 120XL ile başladığımız sıvı soğutma incelemelerimize DeepCool MaelStrom 240 ile devam ediyoruz. MaelStrom serisi  DeepCool'un GamerStorm serisinde ilk çıkardığı hazır "kapalı" sıvı soğutma kitlerini barındırıyor.
1996 yılında performanslı soğutma çözümleri üretmek için kurulan DeepCool, fiyat performans çözümleriyle kullanıcıların cüzdanını hafifletmeden performanslı ürünler sunmayı misyon edinmiş bir firma. Ülkemizde pazarlama faliyetlerine birkaç yıl önce başladılar. Şu an hepsiburada gibi büyük e-ticaret sitelerinde ürünlerini bulabiliyoruz. DeepCool, çin tabanlı bir firma olsa da ürünleri diğer markaların ürünleri kadar performanslı ve kaliteli. Kafalarımızdaki "Çin malı" tabusunu yıkan firmalardan bir tane diyebiliriz. Son zamanlarda ise ilginç kasa tasarımlarıyla günceme geliyorlar. Özellikle Tristellar kasasının mavi-beyaz şeklinde modlanmış versiyonunu teknoloji haberlerinde görmüşsünüzdür. Modifiye seven kullanıcılar üretilen bu kasalara çok ilgi gösteriyorlar. Bir modifikasyon sever olarak bende birkaç farklı modeline aşık oldum diyebilirim. 

Bugün inceleyeceğimiz ürün malesef bu kasalardan biri değil. Fakat çok yakında bu ürünleri de inceleyeceğiz. Cooler Master Nepton 120XL ile başladığımız sıvı soğutma incelemelerimize DeepCool MaelStrom 240 ile devam ediyoruz. MaelStrom serisi  DeepCool'un GamerStorm serisinde ilk çıkardığı hazır "kapalı" sıvı soğutma kitlerini barındırıyor. Bu seride 120 ve 240 mmlik radyatörlerden oluşan kitler var. inceleme ürünümüz 240 mm bir radyatöre sahip. Dilerseniz teknik özelliklere bir göz atalım.
 
ÖZELLİKLER: DeepCool MaelStrom 240
İşlemci Soket Desteği Intel LGA 2011-3 / 2011 / 1366 / 1150 / 1156 / 1155 / 775
AMD Socket FM2 / FM2+ / FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+
Radyatör Boyutu 274 x 120 x 27 mm
Fan Boyutu 120 x 120 x 25 mm
Fan Hız Aralığı 600±200~2200 RPM (PWM) ± 10%
Maksimum Hava Akımı 182.24 CFM
Pompa Hızı 2200±10% RPM
Fan Ses Aralığı 17,6~39,3 dBA
 

 Kutu İçeriği


Maelstrom serisinin ilk ürünleri oyuncu renkleri olarak özleşen siyah-kırmızı renkler ile tasarlanmış. Kutularda da bu temayı görüyoruz. Gerçi kutusunda biraz daha turuncuya kaçan bir kırmızı kullanılmış. Kutu tasarımı gayet şık ve sade. Ön yüzde işlemci bloğu altta ise asıl ürün gösterilmiş. Yan yüzde ise teknik detaylara yer verilmiş. Kutunun arkasına baktığımızda diğer sıvı soğutmalarda gördüğümüz bileşenlerin şemaları ve boyutları detaylı olarak görüyoruz.
 Kutunun içine baktığımızda soğutma kitini, fanları, montaj aparatlarını, fan çoklayıcı aparatı ve kullanım kılavuzlarını görüyoruz. Kullanım kılavuzları ilk kez montaj yapacak bir kişinin bile adımları takip ederek kolaylıkla montaj yapabilmesi için tasarlanmış. Görseller detaylı olsa da maalesef Türkçe metin bulunmuyor.
  
Montaj aparatları; 1 adet arka plaka, 1 adet 4-pin uzatma kablosu, 8 adet fan-radyatör montaj vidası, 8 adet radyatör-kasa montaj vidası, 2 adet AMD blok aparatı, 2 adet Intel blok aparatı, 4 adet blok aparatı sabitleme vidası, 4 adet plaka-soğutucu uzun vida, 4 adet sabitleyici plastik, 4 adet 2011-v3 aparatı, 4 adet parmak somun ve DeepCool GamerStorm logosundan oluşuyor. 


 Yakından Bakış


İşlemci bloğu diğer kitlere göre daha ince bir yapıya sahip. Üzerinde GamerStorm logosunu görüyoruz. Bu logo beyaz bir led ile ışıklandırılmış. Kasa içinde ve karanlıkta nefes alır gibi yanıp sönüyor. Maalesef farklı modlarda yanmıyor. Bunun dışında gayet şık bir duruşu var.
  
Bloğun arkasındaki soğutucu yüzey hafif fırçalanmış bakırdan yapılmış. Bu yüzey işlemciye temas ettiğinden DeepCool bloğa termal macunu önceden sürmüş. İlk kullanımda düzgün dağılmış termal macun sayesinde en iyi soğutma performansı sunuyor. Bu durumun en büyük dezavantajı bir sonraki montajınızda termal macun almak zorunda kalıyorsunuz.52 mm'ye 68 mm boyutlarındaki soğutma bloğunun içi yüzeyi 0,2 mm aralıklı tırtıklı yüzeyden hazırlanmış. Bu sayede sıvının geçtiği yüzey alanı artıyor ve performanslı bir soğutma yüzeyine sahip oluyorsunuz. 
 

Diğer kitler gibi MaelStrom 240'ın pompası da işlemci bloğunun üst tarafına konumlandırılmış. Kapalı sıvı sevk çarkı, titreşimi düşük, sessiz ve yüksek performanslı bir sıvı akımı sağlarken içindeki zirkonya bilyalar 120.000 saat çalışma ömrü vaadediyorlar. Zirkonya nedir diyenlere; Zirkonyum isimli nadir metalin oksijenle birleştirilmesi sonucu oluşan yüksek performanslı, elektriği, sıcaklığı iletmeyen, basınca dayanıklı, korozyona uğramayan bir seramiğin ismidir. Zirkonya takma diş yapımından tutun uzay endüstürisine kadar geniş alanlarda kullanılıyor.
 


MaelStrom 240'ın sıvı giriş çıkış dirsekleri nerdeyse 270 derece civarında hareket ettirilebiliyor. Bu sayede radyatörünüzü kasanızın neresine koyarsanız koyun hortumları ayarlayıp işlemci bloğuna gereksiz gerginlik yaratmıyoruz. Diğer bileşenlere değmeden ayarlamakta mümkün oluyor. 
  
Hortum demişken MaelStrom serisinin hortumları yumuşak bir materyalden yapılmış. İnce bir yapısı var. Bu sayede kolayca şekil alsa da çok zorlandığında hafif kırıp sıvı akışını azaltabiliyorsunuz. Hortumun tamamen kırılıp akışı komple engellemediğini belirtelim. Biraz dikkatli montajlarsanız herhangi bir problem yaşamıyorsunuz.  
Gelelim DeepCool MaelStrom 240'ın radyatörüne. Daha önce incelediğimiz Cooler Master Nepton 120XL gibi ortada sıvı borularından akan sıcak sıvı zig zaglı soğutma yaprakları yardımıyla soğutuluyor. Bu zig zagların aralıkları MaelStrom 240 ta da aynı boyutta. 
 


Radyatör 274 mm uzunluğa 120 mm genişliğe ve 27 mm kalınlığa sahip. Bu radyatöre 2 adet 12 cmlik fan takılabiliyor. 
 


Radyatörün sıvı giriş çıkışları çok kaliteli durmuyor. Ancak görevini yerine getiriyor. Fan veya kasa montaj vidalarına özellikle dikkat etmeniz gerek. Olması gerekenden uzun vida kullanırsanız radyatörünüzü delebilirsiniz. 
 


Gelelim MaelStrom 240'ın fanlarına. Fanlar, kavuçuk bir materyalden yapımlış siyah çerçeveleri ve kırmızı yapraklarıyla oyuncuların sevdiği siyah-kırmızı temayı soğutma kitine kazandırıyor. Kavuçuk çerçeveyi parmaklarımız ile esnetmemiz mümkün. Bu saye de fanlar radyatöre vidalandığında hafif esneyerek oluşabilecek titreşimi emiyorlar ve sessiz bir soğutma sunuyorlar bize. Fanın kalınlığı diğer fanlar gibi 25 mm yani standart diyebiliriz.
 


 
Yapraklara yakından baktığımızda uçlara doğru özel çentikler görüyoruz. Diğer markaların fanlarında olduğu gibi bu çentiklerde hava akışında oluşan boşlukları azatmak için eklenmiş. Fanın yaprakları patentli bir teknoloji ile çıkarılabilinip temizlenebiliyor ve fan çekirdeği yağlanabiliyor. Ayrıca fan sesini azaltıp, ömrü uzatmak için akışkan dinamik bilya sistemi (FDB) kullanılmış.  


 
Fanlarımızı radyatöre taktığımızda hoş bir görüntüye ulaşıyoruz. Radyatör kalınlığı fanlar ile birlikte 52 mm ye ulaşıyor. Bu haliyle bazı kasaların üst kısmına takılamıyor. Bu yüzden bu soğutucuyu alırken radyatörü takabileceğiniz yeterli yere sahip bir kasa almanızı tavsiye ederiz.Fanlar 4-pin kablo kullanırken pompa da 3 pin kablo kullanılmış. Fanlar PWM özelliği ile kontrol edilebiliyor. Kite dilerseniz Push-Pull fan sistemi yapabiliyorsunuz. Radyatörün içinden daha fazla serin hava geçirmeye yarayan bu sistem için toplam 4 fan gerekiyor. Bu fanları DeepCool'un kutu içeriğinde sunduğu alttaki stil sahibi fan çoklayıcı ile aynı devirde döndürebiliyorsunuz. Fan kontrol özelliği bulunmuyor bu çoklayıcının fakat anakartta CPU OPT FAN bölümüne takıp anakart üzerinden fan kontrolü sağlayabilirsiniz.
 


 

 Montaj


AMD anakartlara montajda ilk yapmanız gereken şey standart montaj aparatını sökmek oluyor. Bu aparatı saklamanızı öneririz. Daha sonra arka plakaya, plaka vidaları dişli kısmı yuvaya oturacak şekilde konumlandırıyoruz ve plastik tutacakları resimdeki gibi kapatarak vidaları sabitliyoruz. AMD montajında AMD yazısı resimdeki gibi içte kalıyor.
 

Intelde ise montaj vidalarını çapraz olarak resimdeki gibi takıyoruz. Çentiklerin iç kısma geldiğinden emin olun. Daha sonra plastik tutucular ile montaj vidalarını sabitleyebilirsiniz. 
 

Elimizde AMD anakart olmadığı için Intel montajını göstereceğiz fakat anakart deliklerinin yerleri dışında yapmanız gerekenler aynı. Hangi anakarta takıyorsanız diğer firmanın adı anakartın arkasında gözüküyor. Intel için AMD yazısını anakartın arkasında görüyorsunuz. 
 


İşlemci bloğuna Intel aparatlarını resimdeki gibi takıyoruz. Soğutucu tabanda termal macun sürülü olarak geldiğinden herhangi bir işlem yapmadan parmakla takılan somunlarla işlemci soğutucusunu sabitliyoruz. 
 


AMD işlemci bloğu aparatlarını ise resimdeki gibi takıyoruz. Inteldeki gibi parmak ile takılabilen somunları sıkıp işlemci soğutucusunu sabitliyoruz. 

 

 Performans Testleri


Test metadolojimiz şu şekilde; Prime95 "Maximum Heat" seçeneği ile ilk 5 dakika işlemci en sıcak konuma getiriyoruz. Sonraki 30 dakika boyunca sıcaklık değerlerini kaydedip bu değerlerin ortalamasını alıyoruz. Tüm sıvı soğutmaların pompaları tam devirde çalıştırılmıştır.


Test Sistemi
İşlemci: Intel i7 6700K (Stok Turbo 4.2 GHz 1.225v & OC 4.6GHz 1.35v )
Anakart: MSI Z170A Gaming M7
Bellek: Kingston HyperX Fury DDR4 2666MHz CL15 2x4 GB
Ekran Kartı: Gigabyte GTX970 OC 2GB ITX
SSD: Corsair Force 3 120GB
PSU: Cooler Master V700 700W 80+Gold 


Stok Turbo @4.2 GHz 1,225 Volt
Boşta 27
Yükte 63,2
Maksimum 67

Overclock @4.6GHz 1,35 Volt
Boşta 27,9
Yükte 78,5
Maksimum 84

Maksimum Ses Seviyesi
45.1 dBA


 

 Sonuç


İncelememizin konuğu olan DeepCool MaelStrom 240'ın performansı gayet başarılı. 350-400 ₺ lik fiyatı da performansı kadar başarılı diyebiliriz. İncelemeye gelen 240 modelinin 240T varyasyonu daha ucuz bir fiyattan satılıyor. Fakat 240T'nin performansını test etmediğimiz için yorum yapamıyoruz. Genel olarak bileşen kalitesi iyi. Hortumlar biraz diğer markalara göre geride kalmış olsa da performans olarak ürün hiçte geride kalmıyor.

Fanların çekirdeğinin çıkarılıp yaprakların temizlenmesi gayet hoş olmuş. Diğer kitlerde uzun süreli kullanımlarda yapışan tozları temizlemek bazen işkenceye dönebiliyor. DeepCool kullanıcısını bu dertten kurtarmış. Ürünün kutu içeriği eklenen fan çoklayıcı ile zengin denilebilir düzeyde. Montaj aparatları sağlam ve ürünün montajı gayet rahat. 

Ses konusunda hem boşta hem de yükte Cooler Master 240M'in gerisinde kalıyor MaelStrom 240 ama aradaki fark çok fazla değil. Ürün sessizlik konusunda rakibinin gerisinde kalsa da fiyat/performans oranıyla gözümüze girmeyi başarıyor.

Eğer sizde uygun fiyatlı ve performanslı bir sıvı soğutma arıyorsanız DeepCool MaelStrom 240 kesinlikle düşünmeniz gereken bir ürün. Ufak tefek eksileri dışında barşarılı bulduğumuz ürüne "Fiyat/Performans" ödülünü layık görüyoruz.
 


 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0