• Anasayfa
  • Donanım
  • Nemli Havalar, Telefonların Bataryasının Patlamasına Neden Olabilir! Ne Yapılmalı?

Nemli Havalar, Telefonların Bataryasının Patlamasına Neden Olabilir! Ne Yapılmalı?

1
0
0
0
0
Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Özen, sıcak havaların insanları olduğu elektronik cihazları da olumsuz yönde etkilediğini belirtti.
Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Şükrü Özen’in açıklamalarına göre eski zamanlara oranla cep telefonlarının artık çok daha fazla kullanıldığını ve özellikle yaz aylarında cep telefonlarının normal zamanlara göre daha az kullanılması gerektiğini belirtti. 

Cep telefonlarının genel olarak ya elde ya da ceplerde bulunduğunu belirten Özen, “Antalya gibi nemin fazla olduğu yerlerde terin oluşması ve sıvı teması, telefonun belirli noktalarında ısıyı artırıyor. Bu da telefonun pil ömrünü azaltıyor ve olası bir patlamaya neden olabiliyor. Telefon bir oyun aleti olarak kullanılmamalı. Kısacası cep telefonlarını ne kadar az kullanırsak o kadar iyi" tavsiyelerinde bulundu. 

Cep telefonlarının sürekli olarak elektromanyetik dalga yaydığını ve bu dalgaların insanların sağlığını olumsuz olarak etkilediğini belirten Özen, özellikle yaz aylarında hamilelerin ve çocukların telefon kullanım sürelerini çok daha kısa tutması gerektiğini söyledi. Cep telefonlarının şarjlarının kimyasal bir yapıya sahip olduğunu hatırlatan ve sıcak ortamlarda daha fazla zarar gördüğünü belirten Özen, "Ortamın ısısının fazla olması, cep telefonunun ısınması ve buna bağlı olarak da yüksek ısıdan kaynaklı patlamalar meydana gelebilir" dedi.Son olarak sıcak havalarda cep telefonlarının kullanımıyla ilgili tavsiyelerde bulunan Özen, "Nemin ve sıcaklığın fazla olduğu yerlerde cep telefonları kullanımında biraz duyarlı olunmalı. Özellikle sıcak iklime sahip şehirlerde, yoğun ısı olan araç içlerinde telefon kullanımına dikkat etmek gerekir. Aşırı ısı, standart olmayan bataryalarda patlamalara neden olabiliyor. Bu patlamalar doku yanıkları, yaralanmalarla da sonuçlanabiliyor. Cep telefonları direkt güneşe maruz kalabilecek camın önüne veya masalara bırakılmamalı ve telefon kullanım süresi kısa tutulmalı" dedi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0