Apple Yine 'Uzaydan Gelmiş Gibi Görünecek' Bir Macbook Pro Tasarlıyor!

0
0
0
0
0
Apple'ın gelecek Macbook Pro serisi şekillenmeye başladı. Uzun yıllardır tasarımında büyük bir revizyon olmayan cihaz,  2008'den bu yana en radikal değişimini yaşamaya hazırlanıyor.
Apple’ın Macbook Pro serisi, tasarımı ve yenikçi yönleriyle dizüstü bilgisayarlar arasında çıtayı en üste koymayı daima başardı. Öyle ki, çoğu modeliyle rakiplerinin yanında “uzaydan gelmiş bir ürün” gibi durmayı başardı. Buna en son 2008 yılındaki aluminyum kasa değişiminde tanıklık ettik ve o günün ağır hantal dizüstü bilgisayarları yanında, şık ve estetik kasasıyla Macbook Pro hepimizi büyüledi. Aşağıdaki fotoğrafta 2008 yılının en iyi dizüstü modelleri ve Macbook Pro yer alıyor. Sanırım buna bakınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız…

 Uzun Yıllardır En Büyük Değişim!

Günümüze gelecek olursak, aradan geçen 8 yıl Macbook Pro’nun “vaayy o da ne öyle?” dedirtecek bir değişimine sahne olmadı. Zaten zamanın ötesinde bir tasarıma sahip olan Macbook Pro bu yıllar içinde retina ekrana kavuştu ve optik sürücüden kurtularak biraz daha inceldi… Ama son dedikodular Apple’ın yeni cihazında tıpkı 2008’deki gibi büyük bir fark yaratacağını ortaya koyuyor.


 OLED Dokunmatik Ekran Geliyor!

Teknoloji dünyasında “Apple medyumu” olarak bilinen KGI analisti Ming-Chi Kuo’nun iddialarına göre, gelecek Macbook Pro serisi tamamen farklı bir tasarıma sahip olacak. Yaşanacak farklılığın yenilikçi teknolojiler ile ortaya çıkacak olması daha da heyecan verici. Macbook Pro’da dokunmatik OLED panel bulunacağı ve klavyedeki fiziksel fonksiyon tuşarı yerine bu ekranın kullanılacağı belirtiliyor. Yani, hem elimizin altında hem de karşımızda iki ayrı ekran bulunacak. Bu durumu sadece klavye değişikliği olarak görmemek lazım. Muhtemelen Apple yazılımsal olarak da işlevsel özellikler ekleyecektir. 

 Yeni Macbook Pro'da Neler Bekleniyor?

Fiziksel tuşlardan kurtulmak ve klavyenin hemen üzerinde dokunmatik bir ekrana sahip olmanın yanı sıra, Macbook Pro daha da incelecek ve hafifleyecek. Daha ince tasarıma imkan tanıyan metal enjeksiyon menteşeler sayesinde ağırlıklarından kurtulacak cihazda, 12 inç Macbook’larda bulunan makas tarzı klavye yer alacağı iddialar arasında. Touch ID, USB-C ve Thunderbolt-3 bağlantılarının da yeni seride bulunması bekleniyor. Ming-Chi Kuo’ya göre yeni serinin gelmesi 2016 yılının son çeyreğini bulacak. Buna rağmen, Haziran ayındaki Apple etkinliği WWDC’de yeni Macbook Pro’ları görebilir miyiz sorusu da akla gelmiyor değil.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0