• Anasayfa
  • Donanım
  • Drone İle Çekilen 4K Çözünürlükte 1000FPS Video Deneyimi

Drone İle Çekilen 4K Çözünürlükte 1000FPS Video Deneyimi

2
0
0
0
0
Video çekimleri konusunda uzmanlaşmış olan Brain Farm ekibi ile Intuitive Aerial adlı Drone üretici firması tarafından ortaklaşa yapılan çalışma sonucunda drone ile beraber 4K ve 1000FPS oranında bir video kaydı gerçekleştirildi.
Birçoğumuzda hala 720p kalitesinde görüntü veren monitörler ve dizüstü bilgisayarlar bulunmakta. Televizyon konusunda ise hala birçoğumuzun evinde 1080p çözünürlüğündeki LCD televizyonlar bulunuyor.

Ülkemizde rastlayacağımız 2K ekranlar bile az iken çok nadir oranda 4K ekran kullananlarımızda mevcut. Fakat teknoloji her alanda olduğu gibi ekran ve video çekimleri konusunda da durmak bilmiyor.Bu sefer Brain Farm adlı video konusunda uzmanlaşmış bir ekip ile İsveç'te bulunan Intuitive Aerial adlı drone üreten firma ile beraber hazırlanan özel bir drone ile Phantom Flex 4K kamerası birleştirilerek mükemmel bir drone ortaya çıktı.Video ve sinema konusunda meraklı kullanıcılarımız Phantom Flex 4K'ın yeteneklerini bilirler. 6 kilogram ağırlığı geçen bu yetenekli kamera için havadan çekimler için drone kullanmak elbette efsane olur.

İşte bunun farkında olan BrainFarm ekibi Intıtive Aerial ekibine de bu kamera için 12 pervaneli büyükçe bir drone yaptırarak kendi hayallerini gerçekleştirmeyi başardılar.Bu özel drone'a yerleştirilen bu kamera ile 4K çözünürlüğünde bir çekim yapıldı. Buraya kadar herşey normal tabii. Fakat işin aslı ise fps'ye gelince insan hayret ediyor. Tamı tamına 1000FPS oranında çekim yapan bu ekip bu iş için 250.000 Dolar civarı bir para harcamış. (Çeyrek Milyon Dolar!)

Droneların ağırlık konusunda yetersiz olmaları nedeniyle yapılamayan bu işlem Aerial ekibi tarafından çözülmesiyle Brain Farm’ın CEO’su Curt Morgan’ın 5 yıllık hayali gerçekleşmiş oldu. Aynı zamanda sinemacılık konusunda da böyle çözümlerin kullanılacağını düşünürsek artık kısa süre içerisinde zorunlu olarak helikopterler ile yapılan havadan çekimlerin yerini droneların alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

İşte bu çekilen videoyu ve nasıl çekildiğini aşağıdaki video ile hayretler ile izleyebilirsiniz. (Tabii 4K 1000fps videoyu 720 veya 1080'de izleyince biraz koymuyor da değil hani. Şükür ayın 1'ini yeni geçtik de AKK sorunu olmadan izleyebiliyoruz, yoksa 480'e çekip ağlaya ağlaya izlemek zorunda kalırdık)
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0