Drone'lar Eğitime Sokularak Geliştiriliyor

0
0
0
0
0
ETH Zurizh drone'ları bir nevi eğitim kampına aldı. Çeşitli koşullarda denenen drone'lar, daha verimli hale getirilmek için geliştiriliyor.
Günlük yaşantımızda yavaş yavaş aktif olarak kullanılmaya başlayan drone'lar, kısa bir süre içinde pek çok işimiz için bizlere kolaylık sağlayacaklar (gerçi biz bakkaldan sigara almak için falan kullanıyoruz ama olsun, bu da birşey). 

Drone'ların önemi ve kullanım alanları artarken, bu cihazlardan en iyi performansı almak adına ETH Zurich (Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü)'in başvurduğu (daha doğrusu uyguladığı) yöntem ise oldukça ilginç.  Birkaç drone'u (quadcopter) alan ETH Zurich, bu drone'ları eğitime soktu. Kurulan bir düzeneğin ortasında bulunan direğe bağlanan drone'lar, 50 km/s hıza kadar çıkabiliyor ve bunu yaparken birbirlerine çarpmayacak şekilde hızlarını ayarlayabiliyorlar. 

Drone'ların hızlarını ayarlayarak ve en önemlisi birbirlerine temas dahi etmeden, senkronize bir şekilde oluşturdukları görüntü de oldukça dikkat çekici. Drone'ları bir nevi eğitime tabii tutan ETH Zurich yetkilisinin açıklamaları ise şu şekilde; '' drone'lara uyguladığımız test, hız artışı ve düşüşü sayesinde pervane verimliliğini arttırmakta ve sonuçlara göre drone'ların uçuş davranış karakterizasyonları belirlemekte. Sistemin fiziksel sınırları ayarlanabilmekte. Bu da drone'ların yüksek hızda yaptıkları manevra kabiliyetlerini arttırmakta''.
 


Sistemin drone'ların verimliliğini arttırmak adına önemli olduğuna da değinen yetkililer, drone'ların bağlı olduğu direğin çıkarılabildiğini, bu sayede belli bir ivme yakalayan drone'ların bir süre sonra kendi başlarına hareket edebildiklerini de belirttiler.

Kurulan sistem, şu an drone'ları teste tabii tutup, geliştirilmeleri ve farklı koşullarda tepkilerini ölçmekte. Yavaş yavaş geliştirilecek sistem ile, drone'ların çok daha kullanışlı hale getirilmesi amaçlanıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0