Drone'lar İnsan Öldürebilir Mi?

1
0
0
0
0
Mythbusters'ta yapılan test ile ölçülen günümüzün popüler cihazı dronelar acaba insan öldürebilir mi? Bunu hep beraber düşünelim.
Son dönemlerde drone aşağı, drone yukarı sürekli bir haberler ortaya çıkıyor. Sinemadan sağlığa birçok alanda aktif olarak kullanılmaya başlanan dronelar için şu anda en fazla etkin olarak kullanılacak alan sinema sektörü olarak görünüyor. Gerek YouTube'da video çekimi için gerekse sağlam sistemi ile beyazperde filmleri için hazırlanan havadan çekimlerde kullanılabilir yapıda olan dronelara takılabilen kameralar da hızlıca geliştirildi.

Hal böyle olunca önümüzdeki dönemlerde helikoptere tonla para vermek yerine sadece birkaç drone vasıtası ile birçok çekim yapılabilecek. Aynı zamanda eğlence amaçlı da kullanılan dronelar önceden popüler olan oyuncak helikopter ve uçakların yerini almış durumda. E hal böyle olunca bazı sorunlar ortaya çıkabilir.İlk olarak Amazon, DHL ve Ali Baba gibi firmaların kargo taşımacılığında kullanacağını duyurduğu bu dronelar da artık bazı ülkelerde yasa gereği izin alınması ya da belli irtifalarda takılması gerektiği belirtildi. Hadi bunda bir sorun yok olması gereken de bu. Ancak drone sahibi olabilmek için ihtiyacınız olan tek şeyin sadece para olduğunu düşünürsek ortaya bazı sorunlar ve sıkıntılar çıkabilir.

Şimdi bir örnekle size anlatmak istediğimi aktarayım; Küçük yaşlardaki bir çocuğa drone aldınız. Doğum günü hediyesi olsun mesela. Bu arkadaşımız için belki de en güzel hediye olacak ve mutluluktan havaya uçacak (!) Sonra heyecan ile açtığı kutudan gereken pil vb araçları birleştirerek kumandasıyla beraber bir anda drone'u uçurmaya başlayacak. Bu drone da haliyle sağa sola çarpıp zarar verebilir. Hatta ülkemizde direkler ile taşınan elektrik tellerine gelmesi de ciddi sıkıntılara yol açabilir.Peki ya bu bilinçsiz ve korunmasız olarak kullanılan dronelar bir insanı yaralayabilir veya öldürebilir mi? Mythbusters'a göre bu ciddi bir ihtimal. (Ben de katılıyorum tabiki) Mythbusters tarafından yapılan testlerde bir tavuk kullanılarak (tabiki çiğ tam tavuk, canlı değil) drone'un o vızzz diye ses çıkaran pervanelerinin bir insana denk gelmesiyle neler yapabileceği test edilmiş ve testte ciddi yaralanmaların olabileceği açık bir şekilde gösterilmiş. Buradan hareketle de drone gibi cihazların açık bir alanda ve mümkünse insanlardan uzak bir yerde kullanılması gerektiği anlaşılıyor.Hatta "Yok canım o kadar da değil" diyorsanız tavukta oluşan açılmanın tam şah damarınızın olduğu boğaz bölgesinde olacağını düşünebilirsiniz. (Allah korusun) Gerçi yine drone olarak geçen bazı askeri İHA (İnsansız Hava Aracı) da füze vb ile donatılınca gayet ölümcül bir drone oluyor ama o biraz ayrı konu şeklinde düşünülebilir. Bunun yanı sıra dronelara patlayıcı vb zararlı maddeler yerleştirilerek de ölümcül bir silah olarak kullanılabilmesi de can sıkıcı bir diğer ihtimal.Sonuç olarak drone kullanımında ve satın alımında bazı şartlar ve düzenlemeler yapılması aslında gerekli olabilir. Olmayabilir de tabii. Hatta bu konuyu tartışabiliriz.

Yukarıda verilen örnekler ve Mythbusters'ın testi sonucunda dronelar için nasıl bir düzenleme yapılmalı? Herkes tarafından rahatça satın alınabilmesi sizce sorun yaratır mı? Gelin tartışalım. Tabii ayrıca aşağıda Mythbusters'taki amcaların drone testi bulunuyor, onu da izleyin ki örnek oluştursun.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0