İşte Dünyanın En Güçlü Bilgisayarı

0
0
0
0
0
İşte Dünyanın En Güçlü Bilgisayarı
Dünya'nın en güçlü bilgisayarı işlem gücü ile herkesi şaşırtmayı başardı.
Her yıl iki defa yayınlanan dünyanın en güçlü 500 bilgisayarı listesinde üçüncü kez birincilik koltuğunda Çin'de yer alan Tianhe-2 adlı süper bilgisayar oturdu. Tianhe-2'nın gücü karşısında insan gerçekten hayret ediyor. İşin ilginç yanı ise Çin'de ki süper bilgisayarlarının artışı oldu.

Geçtiğimiz seneden bu yana Çin'de ki süper bilgisayarların sayısı yüzde 20 oranında artış göstermiş. Buna göre Çin'de geçtiğimiz sene 63 adet süper bilgisayar varken şuanda 72 tane süper bilgisayar bulunuyor (İşte 6 inc'lik bilgisayarlar bu işe yarıyor bu arada süper bilgisayarlar 6 ınc oluyormuş demek ki). Çin her ne kadar bu konuda ilerleyiş gösteriyor olsa da en çok süper bilgisayara sahip olan ülke tahmin edebileceğiniz üzere Amerika ve Amerika'nın ardından Çin geliyor. Çin'den sonra ise 30 bilgisayar ile İngiltere, 27 bilgisayar ile Fransa ve 23 bilgisayar ile ise Almanya takip ediyor.

Çin'in süper bilgisayarı Tianhe-2 Çin Ulusal Savunma Teknolojileri Universitesin'de bulunuyor ve işletiliyor. Tianhe-2 33.86 petaflops(saniye başına yapılan 1  katrilyon işlem anlamına geliyor) işlem gücüne sahip. Tianhe-2 adlı bu bilgisayarın işlem gücünün 2018 yılında yapılacak geliştirme çalışmalarından sonra işlem gücünün 1000 petaflopsa çıkması bekleniyor. (Rivayete göre sadece Google'dan teşekkür mektubu alan(!) kardeşimizin bilgisayarı Çin'de ki Tianhe-2 ile başa çıkabilir ). Son olarak en iyi 500 süper bilgisayarı seçen firmanın ilk 10'unun geçen seneden beri değişmediğini belirtmekte fayda var.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0