• Anasayfa
  • Donanım
  • Dünyanın İlk İnsansız Robot Fabrikası Çin’de Kuruldu

Dünyanın İlk İnsansız Robot Fabrikası Çin’de Kuruldu

0
0
0
0
0
Çin’in Dongguan şehrinde kurulan ve cep telefonu modülleri üreten Çinli şirket, insanların bulunmadığı ve tamamen robotlardan oluşan fabrikasını kurdu.
Fabrikada bulunan robotlar, bilgisayarlar üzerinden kontrol ediliyor. İnsanlar yalnızca merkezi kontrol sistemindeki bilgisayarlar üzerinden kontrolü sağlıyor. Toplam 60 robotun bulunduğu fabrikada robotlar, 10 farklı üretim bandında çalışıyor.

Fabrikanın genel müdürü olan Luo Weiqiang verdiği röportajda, bir robotun 6-8 işçinin işini yapabildiğini belirterek mevcut 60 işçi sayısının gelecekte 20’ye düşeceğini söyledi. (robot sayısı değil bilgisayar başında çalışan insan sayısı düşecek)

Şirketin patronu olan Chen Qixing ise önümüzdeki 2 yıl içerisinde mevcut robot sayısının 1000’e çıkacağını ve işin %80’lik kısmını yine robotların yürüteceğini söyledi. Yayımlanan bir raporda robotların normal işçilere göre daha tecrübesiz olduğu fakat yine de işinde uzman olan ve eğitimli işçilere göre çok daha kaliteli ürünler ortaya çıkardıkları açıklandı.Çin’de 60 yaş üzerinde 200 milyondan fazla insan olduğu ve bu sayısının giderek artmasından dolayı yakın gelecekte daha az iş gücüne sahip olacağı ve büyük bir nüfus kriziyle baş başa kalacağı belirtiliyor.

Fabrikada robotların devreye girmesinin ardından kusurlu ürün oranının %25’ten %5’e düştüğü ve üretim kapasitesinin kişi başı 8 binden 21 bine çıktığı ortaya çıkmış.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0