Efsane mi, Kestane mi? #3: LG G5

0
0
0
0
0
Efsane mi, Kestane mi? konseptimizin bu haftaki konuğu ise geçen hafta belirttiğim gibi LG G5, bakalım 2016'nın başlarında tanıtılması beklenilen LG G5'in teknik özellikleri konusunda bizleri neler bekleyecek.

İlk olarak Apple'ın yeni telefonu olacak olan iPhone 7 ile buradaki yazımız ile başladığımız yepyeni konseptimiz "Efsane mi, Kestane mi?" için geçtiğimiz hafta sonunda bahsettiğimiz buradaki Samsung Galaxy S7 sonrasında ise LG G5 konuğumuz olacak.

Bu konseptimizde sizlere daha çıkmamış önemli mobil cihazları elde edilen tüm detaylarıyla aktararak ürün daha çıkmadan nasıl bir telefon ortaya koyulacağını aktarma amacıyla karşınızdayız. Özellikle yeni telefon almak isteyen kişilerin daha çok ilgisini çekebileceğini düşündüğüm bu seride para biriktirirken ya da hazır para varken yenisini beklemeye değer mi değmez mi bunu sizler karar vermiş olacaksınız.

Şimdi ise bu serimizin yeni misafiri LG G5 ile yazımıya başlayalım;


 

 Tasarımı Efsane mi, Kestane Mi?


LG'nin tasarımı her zaman sevilmiştir. G2 ile yaptığı ilginç ama bir o kadar da mantıklı tasarım değişimi sonrası her sene üzerine katan firma G4 ile en güzel noktaya ulaştığını düşünüyorum. V10 ile ise biraz böyle kevlar dediğimiz tarza kaçan firma yine benzer bir tasarım diliyle karşımıza çıkacak. Ancak birkaç değişiklikle. Şimdiye kadar plastik, daha sağlam plastik ve sonrasında deri kapak denemeleriyle karşımıza çıkan LG, bu sefer de metal kısma geterek yekpare bir metal kapak ile karşımıza çıkacak. (Evet buradan anlayan pilin değiştirilemeyeceğini anladı bile)

LG'nin metal kullanması konusunda şahsen bir sıkıntı görmüyorum, adamlar gerçekten "premium tasarım" diye dillendirilen şeyi bence en iyi yapan firma ve metali de güzelce eğip bükerek bizlere hoş bir telefon sunacaklardır. Hem de dayanıklı olacağı için hoş bir detaya sahip olacaklar.

Tasarımda birkaç değişiklik derken peşinen şöyle bir üstün körü bahsedek olursak parmak izi okuyucusu olacak G5'te bu sebeple ya LG üretimi Nexus 5X gibi arkada ya da Sony Xperia Z5 gibi yana aşağıya vs denemeler ile ufak bir farklılık olacak. Siyah, beyaz, mavi, altın ve bakır renk seçenekleri sunacağı söylenen G5'te bir de pembe, ya da roze altın olarak karşımıza çıkabilir.
 

 Ekran Efsane mi, Kestane Mi?


LG'nin belki de en büyük adımı bu noktada olabilir. Sony'nin Xperia Z5 Premium ile ilk adımı attığı 4K'yı aslında biraz aldatmaca olarak sunuyor. Ekran 4K evet, ancak cihaz sadece fotoğraf ve video gösterimi gibi belli başlı alanlarda 4K çözünürlüğüne çıkıyor. Diğer türlü 2K bile değil Full HD görüntüyü size sunuyor. İşte buna cevaben bir diğer sağlam panel üreticisi konumundaki LG'den G5 ile birçok çevreden 4K çözünürlük atağı bekleniyor. Hem de 7/24 4K çözünürlük sunacağı için zaten bekleyen ve Preimum ile ufak hayal kırıklığı yaşayan 4Kcılar bununla huzura erecektir.

5.6 inç boyutunda olacak olan ekranda True HD IPS teknolojisi bulunacak ve 4K ile de gerçekten 2016'nın en iyi ekran performansı bu telefonda olabilir. Bakalım LG'nin 3840 x 2160 piksel deneyimi nasıl olacak. 

 Donanımı Efsane mi, Kestane mi?


Aslında bu listenin en klasik cevabı olan tarafı burası olacak gibi. Tabii istisnalar olacak ama Android tarafında bu sene hep aynı şeyden bahsedeceğiz gibi. O da elbet Qualcomm Snapdragon 820 olacak. Şu anda rakipsiz konumda olan bu çipsette eğer ısınma sorunları da çıkmazsa sonuçta LG de geçen seneki Snapdragon 808 denemesinin ardından modaya uyup S820 ile gelecek. Haliyle performans olarak da top dediğimiz en iyisini sunacak.

Adreno 530 ile 4K'yı da çatır çatır kaldırabilecek telefon 4GB RAM ile de işlemleri rahatlıkla yapabilecek. Aynı zamanda tam olarak detayları bilinmese de Magic Slot diye bir modül barındıracağı söyleniyor. Donanımsal olarak hem ses hem de çeşitli deneyimlerde fark yaratacak olan bu donanım diğer telefonlardan LG G5'in metal kasa ve 4K ekran farkı sonrasında en ciddi farkı olacak.

Tabii Snadpragon 820'nin getireceği 4.5G/LTE-A'yı Turkcell'in sunacağı en iyi hızda çatır çatır kullanabilme, Quick Charge 3.0 gibi detayları unutmamak gerekli. Bir de kablosuz hızlı şarj eklenecek buna. Sonuç olarak canavar lafının yakışacağı bir telefon olabilir.

Son olarak 16GB, 32GB ve 64GB depolama alanı sunacağını da belirterek donanım kısmını kapatalım. MicroSD kart desteği de olacak bu arada. 

 Kamerası Efsane mi, Kestane mi?


LG'nin özellikle G4'te şov yaptığı konu kamerasıydı. S808 ile bir adım performans noktasında geri kalan firma, kamera noktasında DSLR deneyimi sunabilecek kadar sağlam bir detaylar ile gelmiş ve alanı da bu konuda fazlasıyla tatmin etmişti. E zaten bu konuda şov yapmış firma bunu geliştireceği için kamera noktasında G5 almayı planlayanlarda "acaba?" düşüncesini geçirtmeyecek bile.

Bu sefer 20MP'e çıkan kamerada 1/2 inç boyutunda bir sensör bulunacak. Diğer RAW formatı vb detaylara zaten sahip olacak olan G5'te ön kamera noktasında ise 5MP ya da 8MP olması ve bu sefer 135 derece gibi hayvani bir geniş açılı çekim desteği olacak. Yani eğer böyle kalabalık bir aileniz varsa cümbür cemaat özçekim yapmak için odanın diğer ucuna gitmenize gerek kalmadan herkesi ön kameranın kadrajına rahat bir şekilde alabileceksiniz. 

 Diğer Özellikleri Efsane mi, Kestane mi?


Şu ana kadar gerçekten başarılı bir görünüm sergileyen LG G5, başta bahsettiğim gibi parmak izi desteği de bizlere sunacak. Ancak sensörü nereye koyarlar bilemedim. Aslında arka taraftaki güç tuşu biraz daha geniş yapılarak oraya entegre etmeleri mantıklı olacaktır sanki. Ayrı bir yere yapmaları tasarım anlayışlarını bozabilir. Bunundışında iris tarayıcı dediğimiz son dönemlerin güvenlik noktasında önemli detayı olan teknolojiyi de kendilerine entegre edebilecekleri söyleniyor. Olursa elbet güzel olur.

Bir de Apple Pay ve Android Pay gibi ödeme teknolojileri Samsung'un ayrı kafada olmasından ilham alarak LG Pay ya da farklı bir isimlendirmeli LG'ye has bir ödeme sistemi barındırabilecek. Haliyle NFC desteği de olacak telefonumuzun. Bu tarz özellikler daha ülkemizde kullanılamıyor olsa da telefon açısından güzel bir detay. Ancak LG'nin Türkiye'yi oldukça sevdiğini düşünürsek belki ilk bu mobil ödeme sistemini ülkemize açan firma LG olabilir. (Adamlar bize özel lansman yapıyor sonuçta. Bi zahmet getirsinler) 

 Bataryası Efsane mi, Kestane mi?


LG'nin en büyük fiyaskosu hep batarya oldu. Adamlar G2'den beri arttırması gereken bataryayı azalttı durdu. Performansı artan telefonda batarya düşünce tıpkı Apple'da olduğu gibi güzelim telefon akşam üstü oldu mu kapalı ve işlevsiz bir halde ceplerimize ağırlık yapar hale geldi. E şimdi 4K ekran diyoruz. Hem de her zaman açık olacak bir çözünürlük. S820 tamam daha enerji dostu, ama sonuçta performansı coşacak sırada da bataryayı sömürecek. Ki 4K var aga, 3.000mAh batarya falan yetmez. Sürekli taşınabilir batarya ile gezmek gerek.

Ama merak etmeyiniz. LG bunun farkında olduğu anlaşılıyor. Bu sebeple söylentiler sağlam bir sıçrama ile 4.000mAh ya da 4.100mAh gibi sağlam bir seviyeye arttırılacağı söyleniyor. Malum LG de "incecik telefon" muhabbeti olmaz, adamlar gerektiği kadar ince yapıyor. O sebeple onları bozmayacak gibi. Bir de koskoca kavisli batarya yapan firma bi zahmet 4.000mAh bataryayı da inceltiversin. Tabii bu seviyelerde bir batarya gelmesi demek LG'nin satış patlamasına yol açabilir. Çünkü "eğer böyle gelirse" görünüşe göre kusursuz bir telefon olacak. (Ama illaki bir eksiği kusuru olur ya bence) 

 Çıkış Tarihi Efsane mi, Kestane mi?


LG'nin politikası bellidir. CES'te yani yılın başında G Flex modelini tanıtıp, birkaç ay sonra da G serisinin yeni üyesini tanıtıyor. Buradan hareketle ya Mobil Dünya Kongresi ya da daha sonrasında tanıtılacak diyebiliriz. Ancak yaz aylarında kesin olarak raflarda göreceğimizi söyleyelim. Yani 2016 yılı hedeflerinde yazın telefon almak olan varsa şu özelliklere bakacak olursak G5 tercih edilebilir gibi duruyor. 

 Sonuç olarak Efsane Mi Kestane Mi?


Evet, LG'nin sıradaki efsanesi ise bu olacak gibi duruyor. (Evet efsane dedim, yani bu özellikler ile gelirse efsane olur zaten) Ancak LG yetkililerinden ricam şu yönde olacak; Eğer böyle güzel özelliklerde bir telefon çıkartıyorsanız adam gibi güncelleme verin arkadaşım. G2'yi unuttunuz, G3'ü yeni hatırladınız. G4'ü zaten kollamanız gerekirken G5 çıkınca G3'ün pabucunu dama atmayın. Hatta Sony ve HTC gibi bir de hızlı güncelleme sunabilirseniz efsane olacak.

Haftaya ise CES'te ya da Mobil Dünya Kongresi'nde tanıtılması beklenen ve dünyayı sallayan Asus'un ZenFone 2'nin devam modeli ZenFone 3'e bakacağız. (Gerçi farklı isimledirme de olabilir de beklenti ZenFone 3 yönünde nasılsa) Görüşlerinizi, önerilerinizi "Şu iyi olmuş, burası kötü olmuş" diye belirtin ki ben de ona göre çeki düzen vereyim. Tabii bir de sizce olabilecek özellikleri, "Sen olur demişsin hacı ama bu olmaz bence" dediklerinizi de belirseniz burada bir sinerji oluşturmuş oluruz.

Aşağıdaki anketi de oylamayı unutmayınız efendim;


 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0