Ekip Olarak Çalışabilen Robot Kuş ve Hamam Böceği

0
0
0
0
0
Robotlar gelişimlerini sürdürüyor. Şimdi de takım halinde çalışabilen robotlar geliştiriliyor.
Teknoloji, gün geçtikçe hızlı bir şekilde gelişimini sürdürüyor. Her gün bir önceki işlerimize bir tuğla daha koyarak seviyemizi ve potansiyelimizi yükseltiyoruz. Şu an için teknoloji ele alındığında ve teknolojinin geleceğinden bahsedildiğinde de akla ilk gelen şey şüphesiz robotlardır. Ve bu güne kadar pek çok çeşit, farklı özellikler ve amaçlar için geliştirilmiş robotlarla karşılaştık.

Öyle ki aramızda robotların gelecekte insanlığın sonu olacağına dair kehanetleri olanlarımız bile var (saklanmayın, oradasınız biliyorum). Tabi robot teknolojimiz şu an için yolun epey bir başında. Ancak teknolojinin bu kulvarında da hızımız göz ardı edilemez.

   

UC Berkeley'in Biomimetik Milisistemler Laboratuvarı bir süredir robot böcekler geliştirme üzerinde çalışmalar yapmaktaydı. Yapmak istedikleri şey hem yer hızlıca hareket edebilen, hem de gerektiğinde uçabilen bir robottu. Ancak bu iki sistemin tek bir robotta toplanmasının zorluğunu göz önünde bulunduran ekip, kara ve hava için ayrı robotlar yaparak bunları birbirlerine entegre etmeye karar vermiş.

Bu robotlardan biri hamam böceği şeklinde. Yerde oldukça hızlı hareket edebilen robotun, hareketi sağlayan ayak sistemi de son derece ilginç. Robot hamamböceği yerde oldukça hızlı hareket edebiliyor ancak engebeli bir arazi durumu olduğunda robot bu arazileri geçemiyor. İşte burada devreye diğer robot olan kuş giriyor.

Robot kuşun üst kısmına konabilmesi için bir platforma sahip olan hamam böceği, 13 gram ağırlığındaki robotu rahatlıkla taşıyabiliyor. Tam bir ekip olan robotlar, birbirlerine entegre olduğundan, müthiş bir uyum içinde çalışabiliyor. Her iki robotun içinde de, birbirlerinin konumlarını bulabilmeleri için özel takip sistemleri mevcut.
 


Robotlar şu an portotip aşamasında. Ancak geliştirici ekip, robotları tam anlamıyla hazır ettikten sonra, birbirleri ile uyumlu robot topluluğunu daha da genişletmeyi amaçlamakta.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0