Elektrikli Uçak E-Fan, Manş Denizi'ni Aşmayı Başardı

0
0
0
0
0
Elektrikli Uçak E-Fan, Manş Denizi'ni Aşmayı Başardı
Elektrikli otomobille yavaş yavaş hepimiz alışmış durumdayız. Kısa bir sürede benzer durum uçaklar için de geçerli olabilir.
Fransız uçak üreticisi Airbus, bir süre önce E-Fan isimli elektrikli uçağı üretmiş ve uçak tabii tutulduğu pek çok testten başarı ile geçerek havacılık alanında önemli bir adım atmıştı.

Uçağın elektrikle çalışması bazıları için kafalarda soru işaretleri yaratmıştı. Gerçi uçak testlerde bu soru işaretlerini ortadan kaldıracak derecede başarılı olsa da, Airbus daha somut birşey ile olayı kökünden çözmek istemiş ve E-Fan'ı İngiltere ile Fransa arasında bulunan Manş Denizi'ni aşmak için hazırlamaya başlamıştı.
 

İngiltere'de bulunan Lydd Havalimanı'ndan harekete geçen E-Fan, 74 kilometreyi 36 dakikalık sürede aşmayı başararak, önemli bir işe imza attı. Tabi bu mesafe bir uçak yolculuğu için oldukça az gelebilir, ancak E-Fan'ın donanımsal yapısı göz önünde bulundurulduğunda bu durum gerçekten bir başarı teşkil etmekte.

3.500 feet yükseklikte, Fransız pilot Didier Esteyne komutasında uçuşunu gerçekleştiren E-Fan, tam kapasite şarj durumu ile 53 dakika boyunca havada kalabiliyor. Şirketin en büyük yatırımı olan E-Fan, otomobil sektöründe Tesla'nın öncülüğü ile başlattığı elektrikli taşıt akımını, hava yolu ile ulaşıma taşımada öncülük etme amacında.

Kaynak: Telegraph
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0