Elinizi Kullanarak Hislerinizi Aktaran Makine

0
0
0
0
0
Elinizi Kullanarak Hislerinizi Aktaran Makine
Ultrahaptik sistemini kullanan bu makine sayesinde ellerimizi kullanarak, hislerimizi dokunuşlarımızla aktarabiliyoruz.
Sıradan, kaba bir görünüşe sahip olan bu makinenin yapılış amacı, bir çok makineden farklı. Çoğu makinenin aksine, duygusuz olmaktan çıkan cihazın amacı duygu aktarımı sağlamak.

Düşününce imkansız gibi duran bu olay, uzmanlar tarafından aslında çok farklı bir yöntem kullanarak yapıldı. Cihazı basitçe açıklamak gerekirse, dokunma hissini aktarıyor.

Sussex Üniversitesi’nin yapmış olduğu çalışmada Ultrahaptik sistemi kullanılarak, iki test grubu arasında dokunma hissinin aktarılması sağlandı.

Elin farklı hareketlerini kaydederek ya da anında başka bir cihaza akatarak oluşan iletişim sayesinde artık başkalarının dokunuşlarını ve hislerini mesafe tanımaksızın aktarabileceğiz. Elin farklı kısımlarına sıcak hava püskürten makine hissettiğiniz duyguları direkt olarak aktarmanızı sağlıyor. Heyecanlı olup olmadığımızı anlayan makine ona göre hava püskürterek duyguyu hissetmemizi sağlıyor. Örneğin üzgün olduğumuzda, karşı taraftaki kişinin makinesine giden bilgiler doğrultusunda yavaş yavaş ve belirli bölgelere hava püskürterek duygunun hissedilmesini sağlıyor.

Aşağıdaki videoda da araştırmayı yapan Dr. Obrist'in neden böyle bir çalışma yapma gereği duyduğu ve dokunmanın ne kadar önemli bir his olduğu anlatılıyor. Videonun İngilizce olduğunu belirtelim.Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0