• Anasayfa
  • Donanım
  • Everest Rampage KB-R8 Mekanik Hisli Oyuncu Klavyesi İncelemesi

Everest Rampage KB-R8 Mekanik Hisli Oyuncu Klavyesi İncelemesi

9
3
3
2
2
Everest'ten markaya olan bakış açımızı değiştirebilecek bir ürün, bir klavye, KB R-8 mekanik hisli klavyeyi inceledik.
Senelerdir Everest firması aklımızda hep kötü bir izlenim bıraktı, gerek malzeme kalitesi gerek kullanım gerek özellik vb....diye çoğaltılabilir bu. Ben de aynı düşüncedeydim, "Ya abi Everest en fazla ne üretebilir ki?" diyordum ve bu sene satışa sunduğu Everest KB R-8 Klavye ile tanıştım.

İlk başlarda klavyeye büyük önyargı ile yaklaşıp, sonrasında kullandıkça ve birtakım testler yaptıkça fark ettim ki sanırım Everest bir şeyler yapmaya başlıyor. Şimdi incelememize geçelim yavaş yavaş...Mekanik klavye mi, yoksa mekanik hisli klavye mi? diye kafalarda soru işaretleri varken net cevabı vereyim, "mekanik hisli". Ama o kadar iyi hissettiriyor ki bir an "Ben mekanik klavye mi kullanıyorum ya?" diye düşünüyorsunuz.

Çok fazla özelliği olmayan bu klavyemiz başlangıç segment oyuncular için ideal, ha bir de fps oyuncuları için.. Çünkü herhangi bir makro özelliği yok yani mmo oyuncularının çok fazla işini göreceğini düşünmüyorum.Ayrıca bir de aydınlatma özelliğinden başlamak istiyorum; Arkadaşlar 3 farklı renk seçeneği (sarı-kırmızı-yeşil) ile aydınlatma sunarken, birkaç tane de aydınlatma profili var, fakat bunları göremiyoruz.. Evet herhangi bir yazılım henüz yok ortada bununla alakalı.

Klavyeyi kullanırken fonksiyon tuşları ile bu aydınlatma efektlerini ayarlayabiliyorsunuz. Peki 3 renk olması yeterli mi? tabi ki değil, ama bu fiyata da bu kadar renk olurdu sanırım. Gece ve loş ortamlarda klavye tuşlarını seçmemize yardımcı olması da aydınlatmanın abartılı seviyede olmadığını gösteriyor. Bununla da yetinmemişler ışık kısma özelliği koymuşlar, yani çok fazla olduğunu düşünüyorsanız bunu kısabilirsiniz.

Ergonomi konusunda orta seviyede kalıyor. En akla gelen şey mesela avuç içi desteği yok, klavye sehpa ayağı da yok. Bunlar ergonomi anlayışını baya bir aşağı çekiyor. 

Tuşlara basmak rahat mı? Evet, o kısım rahat en azından.. Yazı yazarken zorlanmıyorsunuz, tuşlar hemen elinizin altına geliyor. Multimedya tuşlarının olmaması, fonksiyon (fn) tuşunun olması ile kapatılmış, bu iyi düşünülmüş, Bi'nevi notebook klavyesi hissi veriyor. Eski kafalı oyunculardansanız benim gibi, enter tuşunun büyüklüğü de muhtemelen dikkatinizi çekmiştir.. (En sevdiğim.)Klavyenin performansına geldiğimizde ise şununla karşılaşıyorum; Mekanik olmayan gaming klavyelerden birkaç tık yukarıda, mekanik klavyelerden birkaç tık aşağıda.

Ben ürünlerde fiyat/performansa önem veren birisi olduğum için bu ürün bu kategoride geçer notu aldı, zira adamlar size büyük şeyler vadetmiyorlar. Bu da ne harcıyorsanız klavyeye onun karşılığını alıyorsunuz demek oluyor. Hassasiyet kısmını incelerken pat! diye söktüm bir tuşu ve beyaz switch ile karşılaştım..Evet arkadaşlar beyaz switch bugüne kadar sadece bu klavyede gördüm. Diğer switchlerden daha iyi mi, bence değil, ama tepkimesi iyi.

Teknik detaylarını sizinle paylaşmak isterdim lakin ürünle alakalı herhangi bir ölçü tablosu yok, kutusunda da yazmıyor.. Ama şöyle diyeyim, standart bir klavye ile aynı boyutlarda, sadece etrafındaki fazlalıklardan kırpılmış şekilde diyebilirim. Yalnız.... Bir ekleme yapmak istiyorum, boyutuna göre klavyemiz çok ağır, nereden baksanız 1.5kg var..  Bu ağırlığı neye borçluyuz? Tabi ki çelik alt dış ve iç malzemesine. Klavyeyi sağlamlaştırmışlar evet, ama bir taraftan da ağırlığını ciddi oranda artırmışlar.

Gözüme çarpan bir diğer sorun ise tuş ömrü, 10 milyon tuş ömrü olan bu klavyenin garanti süresi bitmeden tuş ömrü bitecek gibi görünüyor maalesef.

Klavye hakkında söyleyeceklerim bu kadar, zaten öyle aman aman ışın kılıçlı, silahlı, taramalı tüfekli özellikleri olan bir klavye değil.. Ama başlangıç seviyesinde bir oyuncu için ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte. MMO oyuncularına önermediğimi söylemiştim, ama oynadığınız oyunda makro gerekmiyorsa rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. En azından tepkimesi daha sağlam bir klavye kullanırsınız standart bir klavye yerine. Genel olarak tam bir başlangıç klavyesi, üstelik sağlam, "nerd rage!" moduna girdiğiniz zaman rahatça vurup kırabilirsiniz.

Son olarak Everest Rampage KB-R8'i 65-70TL fiyat aralığında teknoloji marketlerinden bulabilirsiniz.

İyi oyunlar!
9
3
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
9
3
3
2
2