• Anasayfa
  • Donanım
  • Facebook'un Yeni Patenti Arkadaş Listenizi Gözden Geçirmenize Yol Açabilir!

Facebook'un Yeni Patenti Arkadaş Listenizi Gözden Geçirmenize Yol Açabilir!

0
0
0
0
0
Facebook aldığı yeni patenti ile belirli bankalara kredi konusunda yardımcı olacak.
İçinde bulunduğumuz zamanda ülkemizde yaşayan neredeyse her ailenin herhangi bir konuda, herhangi bir bankaya veya kişiye borcu var. Bunu ister ülke sorunu, ister halkın seçimi, ister de kapitalizmin getirisi olarak değerlendirin fakat bu bir gerçek.

Borcu olan bu kadar çok kişi olunca da doğal olarak ödeyememe sorunları da o kadar çok oluyor. Bunun getirisi olarak da borcunu ödemeyen ülkenin halkına göre bankaların, o ülkenin insanının kredi başvurusunu reddetmesi o kadar çok artıyor.

Facebook, geçen günlerde aldığı bir patent ile zaten zor olan bu işi biraz daha zorlaştırdı. Patent, Facebook'un birlikte çalıştığı birkaç bankanın, herhangi birisi kredi başvurusunda bulunduğunda Facebook'tan o kişinin arkadaş bilgilerini alıp, yakın çevresinin borç ödeme geçmişine bakmasını ve kişinin kredi başvurusu değerlendirilirken bu etkenin de göz önünde bulundurulmasını sağlayan bir sistemin patenti.Bu patentin alınması ve uygulamaya geçirilecek olması sosyal medyadan haklı olarak çok büyük tepki aldı. Çünkü sistem size basitçe "borcunu ödemeyen arkadaşın varsa bu sana da yansır" diyor ki bu, her koyunun kendi bacağından asılması gereken bir konuda verilebilecek en kötü karar.

Sistem hakkında tam olarak bilgilendirilme yapılmış değil. İlerleyen günlerde Facebook'un yapacağı açıklamalar, konuyu daha net hale getirecektir.

Kaynak: TheNextWeb
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0