• Anasayfa
  • Donanım
  • Fanı veya Sıvı Soğutma Sistemi Olmamasına Rağmen Canavar Gibi Çalışan Sistem: Airtop-W/G!

Fanı veya Sıvı Soğutma Sistemi Olmamasına Rağmen Canavar Gibi Çalışan Sistem: Airtop-W/G!

1
0
0
0
0
Özel tasarımı ve boşluklu kasa kapağı sayesinde sadece dışarıdaki hava ile kendini soğutan performans bilgisayarları Airtop-W ve Airtop-G tanıtıldı.
Her bilgisayarın ve sistemin çok çalıştığı zamanlarda ısındığını biliriz. Fazla işlem yapması nedeniyle daha fazla elektrik tüketen donanımlar, elektriğin geçtiği bağlantılarda daha fazla direnç ile karşılaşmasına neden olurlar. Direnç ile karşılaşan elektrik akımı da ısının ortaya çıkmasına neden olur. Ucuz olması nedeniyle sıklıkla kullanılan bakır kabloların elektrik direncinin çok fazla olmasından kaynaklanan bu sorun, sistemimizde bulunan donanımların çok yüksek sıcaklıklara ulaşarak elektriği iyi iletememesine ve hatta kalıcı zararlar görmesine neden olabilir. Bu sebepten ötürü bilgisayarlarımızda iyi bir ekran kartı, iyi bir işlemcinin yanı sıra iyi bir soğutma sisteminin de bulunması şart.

Bilgisayarlar genellikle fan ile soğutulur. Bu soğutma sistemi, sadece hava akımını sağlaması nedeniyle çok kullanışlı olmayabilir. Fan sisteminden bir kademe daha üstün olan sıvı soğutma sistemi ise hava akımına göre daha hızlı etki etmesi nedeniyle biraz daha kullanışlıdır. Bilgisayar üretimi yaparken bu iki soğutma sisteminden birisini seçmek zorunda olan bilgisayar üreticilerinden birisi olan Computerlab, bu sistemlerin ikisini de seçmemiş ve oldukça nadir rastlanan bir soğutma sistemini kullanmış: hava ile soğuma.Hava ile soğuma fan'ın aksine hiçbir hava akımı olmadan çalışan soğutma sistemidir. Bilgisayar donanımları stratejik olarak konumlandırılır ve bilgisayar işlem yaptıkça kendi kendini soğutmaya başlar. Sitemin özü, ısınan havanın yükselerek yukarıdan çıkmasını ve aşağıdan soğuk havanın girmesini kapsar. Bu soğutma sistemiyle üretilen bilgisayarlar genellikle iş alanlarında kullanılan ve son derece düşük performansa sahip olan bilgisayarlardır ancak Computerlab bu algıyı da değiştirmiş. Üretmiş olduğu Airtop-G ile birlikte bu soğutma sistemini yüksek performans sunan donanımlarla birleştirmeyi başarmış olan bilgisayar üreticisi, sektörün meraklılarının dikkatini çekmeyi başardı.Airtop-W (iş için), Airtop-G (oyun için) adlı iki farklı modeli bulunan bilgisayarın Airtop-G modeli, 32 GB RAM'e ve Intel Core i7-5775C işlemciye sahip. 4 adet hard drive bölmesi bulunan bilgisayarın 1 adet SSD bölmesi de mevcut. Oyun oynamayı sevenler için NVidia GeForce GTX 950 ekran kartına yer verilmiş olan bilgisayar, tam 10 adet USB girişine (4 tanesi 3.0), 4 adet monitör girişine (DisplayPort ve HDMI) sahip. Bir oyuncunun isteyebileceği herşeye sahip Airtop-G 1968 dolar fiyata sahip.Airtop-W ise iş için olmasına rağmen çok daha üstün özelliklere sahip (muhtemelen yazılım, grafik benzeri şeylerle uğraşan kişiler için üretilmiştir). Intel'in Xeon E3-1285L v4 işlemcisine ve NVIDIA’nın Quadro M4000 ekran kartına sahip olan bilgisayar (diğer tüm donanım özellikleri Airtop-G ile aynı) 3000 dolar fiyata sahip. Bilgisayarların her iki modelinin de 2016'nın ilk çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.

Kaynak: AnandTech 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0