• Anasayfa
  • Donanım
  • Mobil İnternet Kullanıcılarına Devlet Vergi İadesi Yapacak

Mobil İnternet Kullanıcılarına Devlet Vergi İadesi Yapacak

1
1
0
0
0
Mobil İnternet Kullanıcılarına Devlet Vergi İadesi Yapacak
​Gelir İadesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ÖİV (Özel İletişim Vergisi) Tebliğ Taslağı’na göre, cep telefonundan internet hizmeti alan yaklaşık 14 milyon aboneye, internet kullanımı nedeniyle fazladan alınan vergiler iade edilecek.
Gelir İadesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ÖİVzel İletişim Vergisi) Tebliğ Taslağı’na göre, cep telefonundan internet hizmeti alan yaklaşık 14 milyon aboneye, internet kullanımı nedeniyle fazladan alınan vergiler iade edilecek.
 
ÖİV Genel Tebliğ Taslağı’nda, normal tebliğlerden farklı olarak internet hizmetlerinde uygulanması gereken ÖİV ile ön ödemeli cep telefonu abonelerinin, internet hizmetlerinden faydalanmaları durumunda kendilerine yapılacak olan geri ödemelere dair düzenlemeler yer alıyor.
 

 Geri ödeme nasıl yapılacak?

Uygulamada GSM operatörleri, kullanıcılara yaptıkları yükleme üzerinden yüzde 25 oranında ÖİV hesaplamaya devam edecek. Aboneler, yüklemelerini internet erişim hizmetinde kullanmaları halinde, kullanım miktarına denk gelen bedel üzerinden fazladan alınan ÖİV tutarını hesaplayacak. Mobil elektronik haberleşme işletmecileri, bu şekilde internet erişiminden faydalanan 14 milyon hat kullanıcısının fazladan ödediği vergileri üçer ay dilimler olacak şekilde hesaplayıp, dönemi takip eden ayın sonuna kadar abonelere bildirecek ve abonelerin istediği şekilde iade edilecek. Kanuni düzenleme 1 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe girdiği için ilk hesaplama işlemi Mart-Eylül 2014 dönemini kapsayacak.
 

 İstersen nakit olarak al, istersen hattına yükleme yaptır

Aboneler ödemelerini isterlerse nakit olarak, isterlerse hatlarına yükleme olarak tercih ettiklerinde, mobil elektronik haberleşme işletmecilerince, ön ödemeli hatlara normal olarak yükleme yapıldığında yine ÖİV ve KDV hesaplanacak. (yani geri iade edilecek olan parayı yükleme olarak kabul ederseniz ondan da kesinti yapılacak)
 
Kullanıcıların nakit iade talepleri de teminat karşılığında ya da vergi inceleme sonucuna göre gerçekleştirilecek. 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0