• Anasayfa
  • Donanım
  • Görme Engellilerin Kitap Okumasını Sağlayan Alet: FingerReader

Görme Engellilerin Kitap Okumasını Sağlayan Alet: FingerReader

2
0
0
0
0
Görme Engellilerin Kitap Okumasını Sağlayan Alet: FingerReader
​MIT Media Lab araştırmacıları, üzerine sensörler yerleştirilerek metin üzerindeki yazıların sesli olarak gözleri görmeyen kullanıcılara aktaran FingerReader adında prototip bir cihaz geliştirdi.
MIT Media Lab araştırmacıları, üzerine sensörler yerleştirilerek metin üzerindeki yazıların sesli olarak gözleri görmeyen kullanıcılara aktaran FingerReader adında prototip bir cihaz geliştirdi.

FingerReader, gerçek zamanlı olarak metin hattı boyunca parmağın gezdirildiği sırada kelimeleri kullanıcıya aktarabiliyor.

Cihazın algoritması, ağırlıklı olarak kamerayla parmak arasında ilişkilendirilmiş. Kullanıcı, parmağını yeni satırın başına koyup duyduğu sesle senkronize bir şekilde ilerleyerek metni okuyabiliyor. Eğer parmak olması gerektiği yerden farklı bir yere doğru saparsa, FingerReader titreşim haline geçerek kullanıcıyı uyarıyor ve parmağını doğru olan kısma yönlendiriyor.

Geliştiriciler, ilerleyen zamanlarda FingerReader’ın Android cihazları da desteklemesi için yazılımsal çalışmalarına devam ettiklerini açıkladılar.
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0