• Anasayfa
  • Donanım
  • Fixstars, Dizüstü Bilgisayalar İçin 6TB SSD'sini Duyurdu

Fixstars, Dizüstü Bilgisayalar İçin 6TB SSD'sini Duyurdu

0
0
0
0
0
Fixstars adlı firma tarafından üretilen 6TB'lık mini SSD laptoplarda kullanılamayan büyük terabayt boyutlu SSD çözümü oladak gibi duruyor.
Son zamanlarda HDD olarak bildiğimiz hard diskler yerilerini yavaş yavaş SSD olarak adlandırılan solid disklere bırakmaya başladı. Ancak daha fiyat konusunda pahalı olan SSD'lere SSHD adı verilen hibrit yapıdaki depolama çözümleri geliştirildi.

Ancak bilgisayar kullanıcıları bu çözüm gerine 1-2TB HDD alıp yanlarına düşük boyularda SSD'ler alarak sistem dosyaları ve bazı oyunları SSD'lere atarak çözüm ürettiler.Fakat bu durum laptoplarda farklı bir sıkıntıyı yola çıkarıyor. Daha yeni yeni artan SSD teknolojisinde büyük boyutlardaki SSD'ler laptoplarda boyutu da büyüdüğü için kullanılamıyor. Yani parası neyse verip birkaç terabayt boyutlu SSD almak isteyen dizüstü bilgisayar kullanıcıları bunu gerçekleştirememekte.

Tam bu noktada ortaya çıkan Fixstars firması kendi resmi internet sitesi üzerinden SSD-600M adlı yeni 2.5 inç boyutlu SSD'sini tanıttı. Saniyede 540MB veri yazma ve 520MB veri okuma hızına sahip olan bu SSD tamı tamına 6TB büyüklüğünde.

Kullanım amacının yüksek boyuttaki dosyaları işlemek, multimedya deneyimini artırmak ve tıbbi görüntüleme cihazlarında kolaylık sağlamak olduğu belirtilen SSD-600M'in fiyatı ise şu an için açıklanmamış. Fakat tahmin edebileceğiniz üzere sektörel amaç doğrultusunda da geliştirildiği için ucuz olmayacaktır.

Fakat gittikçe artan kullanım sebebiyle birkaç yıl içinde HDD'ler yerlerini SSD'lere bırakacak ve şu anda HDD fiyatlarına gelecek SSD'ler her bütçeli kullanıcı açısından ulaşılabilir olacaktır.

Kaynak: Fixstars
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0