Gartner: "PC Pazarı 2016'da Dibi Görecek ama Güzel Günler Uzak Değil!"

0
0
0
0
0
PC satışları yıldan yıla düşüyor, pazar giderek daralıyor. Yılların emektarı PC ölüme mi terk ediliyor? Araştırma şirketi Gartner'a göre, bu yıl PC için en dip noktaya ulaşılacak ancak yeniden çıkış için bir umut var.
Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte yıldan yıla daralan PC pazarındaki kan kaybı devam ediyor. Araştırma şirketi Gartner'e göre, PC pazarındaki küçülme bu yıl en üst düzeye çıkacak. Bir başka ifadeyle, PC için en karanlık noktaya ulaşılacak. Buna rağmen, PC için yakın gelecekte bir umut görülüyor. Tahminler, bu yılın olumsuz tablosuna karşın 2017'de bu eğilimin tersine döneceği yönünde. İsterseniz bu tahminin nedenine ve PC pazarındaki daralmaya rakamlarla göz atalım...

 Bu Yıl PC Satışları Nasıl Olacak?

Araştırma verilerine göre, 2016 yılında toplam 284 milyon adet PC satılması bekleniyor. 300 milyon sınırının altındaki bu rakam, bir önceki yıla göre yüzde 1.5 küçülme anlamına geliyor. Bu rakama masaüstü PC'ler, dizüstü PC'ler ve üst sınıf ultramobil cihazlar da dahil.  Macbook benzeri üst sınıf ultramobil cihazlar hesaba katılmazsa, satış beklentisi 250 milyon adetin altına gerilerken yıllık azalma 6.4'e çıkıyor. Özetle, 2016 yılında PC için durum oldukça karanlık. Bu düşüşün 2017 yılına kadar sürmesi bekleniyor.

 PC için Umut Ne?

Gartner şirketi analistleri, bu düşüş sürecinin gelecek yıl tersine döneceğini düşünüyor. Bunun için en büyük umut ise Intel'in Skylake mimarisi. Yeni mimari ile Windows 10 birlikteliğinin, yeni PC formlarını ortaya çıkarması ve daha etkili özelliklere olanak sağlaması bekleniyor. Açıkçası ben Gartner şirketinin tahminlerini biraz iyimser buldum. Çünkü, bundan önce PC pazarı için umut olarak görülen birçok şey (Örneğin, Windows 10 ya da yeni işlemci mimarileri) pek bir işe yaramamıştı. Umarım bu defa süreç tersine döner.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0