Google, Anroid İçin 2014 Güvenlik Raporu Yayınladı

0
0
0
0
0
Android, bu zamana kadar hep virüslerin rahatlıkla gezebildiği, kötü yazılımlara açık bir işletim sistemi olarak bilinirdi. Google’ın yayınladığı yeni raporda ise bu olayın aslında bilindiği gibi olmadığı ortaya çıktı.
Android, bu zamana kadar hep virüslerin rahatlıkla gezebildiği, kötü yazılımlara açık bir işletim sistemi olarak bilinirdi. Google’ın yayınladığı yeni raporda ise bu olayın aslında bilindiği gibi olmadığı ortaya çıktı. Rapor sonuçlarına göre aslında Android sanıldığı kadar sağlıksız bir işletim sistemi değil.

Virüslerin büyük bir çoğunluğu Google’ın eklentileri için yazılmış. Raporda 1 milyar Android cihazda, sadece yüzde 1 oranında virüs bulunuyor. Ayrıca bu oran Google Play Store kullananlar için sadece yüzde 0.15 oranında.

Android’in güvenlik mühendisleri lideri Adrian Ludwig:

"Android’i kötü yazılımları almak adına yaptığımız projelerin başarıya ulaşacağından emindik. Yayınladığımız raporda da görebileceğiniz üzere, geçen sene yaptıklarımız olduça işe yaramış ve ilerleme kaydetmişiz" dedi.

2014 yılında Android’teki kötü yazılım oranları bir yıl öncesine göre yüzde elli düştü. Bu da aslında Google’ın, güvenlik sistemi üzerine yapmış olduğu çalışmaların bir göstergesi.Bu yılın başında, Rusya’daki kullanıcılar için resmi olmayan marketler açılmaya başlamıştı. Bu nedenle Rusya’da virüs oranı diğer ülkelere oranla daha fazla. Çin’deki virüs artışı da oranı yüksek ülkeler arasında. Yüzde 4’lük virüslü cihaz oranı, gerçektende sıkıntılı bir durumda olduklarını gösteriyor.Sonuç olarak Android güvenlik işinde gitgide ilerliyor. İşletim sistemi, 5 yıl öncesine göre oldukça güvenli bir sistem oturtmuş durumda. Şunu söylemek gerekirse, bu elbette Apple’ı durdurmayacak ve iki işletim sistemi arasında ki savaş sürmeye devam edecek.

Kaynak: TheRegister
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0