Google, Dokunmatik Sistemlere Sahip Kumaşlar Üretiyor

0
0
0
0
0
Google ATAP, bilim kurgu filmlerinden fırlamışcasına fikirler ve projeler ile teknolojiye yön vermeye devam ediyor.

Önemli projeleri ile dikkat çeken Google ATAP, gelecekte teknolojiye yön verecek ürünler geliştirmeye devam ediyor.

Google'ın I/O 2015 etkinliğinin ilk gününde tanıtılan şeyler, genel olarak ön plana çıkanlarıydı. Bizde sizlere etkinliğin ilk günündeki önemli gelişmeleri, haberlerimiz ile aktarmıştık. Ancak etkinliğin ikinci günü bir bakıma biraz daha geri planda kalmış olsa da önemli şeyler ortaya çıkmış durumda.Daha önceden bu haberimizde Google'ın el hareketlerini takip ederek hem hemen her tür cihazın arayüzünü kontrol edebilmenizi sağlayan Project Soli'si hakkında bilgi vermiştik. Google ATAP tarafından geliştirilen proje yolun henüz başında, ancak tamamlandığında sunacağı deneyim, bizleri oldukça heyecanlandırmakta.

Tabi Project Soli, Google ATAP'in tek odak noktası değil. Cihaz kontrolünü, cihaz kontrol sistemlerini gözüne kestiren Google ATAP, bu sefer de karşımıza hiç beklemediğimiz bir proje ile çıktı. Project Jacquard adlı bu proje, kumaşları tıpkı birer dokunmatik yüzey işlevine dönüştürüyor. Geliştirilen sistem, özel olarak üretilmiş kumaşın belirli bölgelerine yerleştirilen, oldukça küçük ve ince devrelerle sağlanıyor. Kumaşın yapısını ya da görüntüsünü bozmadan, kusursuz şekilde kumaş dizaynına ayak uyduran devre sistemi, Bluetooth ya da Wi-fi sistemi ile cihazınızla bağlantı kuruyor. Ardından dokunuşlarınızı algılayan sensörler, sahip olduğu özel devre sistemi ile dokunuşlarınızla verdiğiniz komutları eş zamanlı olarak cihazlarınıza aktarıyor.

Yani kısaca projeyi şöyle özetleyelim; bahsettiğimiz sistem ile geliştirilmiş ceketiniz kol kısmına dokunarak Smart TV'nizde kanal değiştirebilir, ya da yastığınızda özel bir yere dokunarak evinizin ışıklarını söndürüp, açabileceksiniz.
 

 


Tabi projenin bu denli ilerlemesi için epey bir yol kat etmesi gerekiyor. Google ATAP, Project Jacquard'dan oldukça umutlu ve çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 

 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0