Google PC Geliyor: Chromebase

0
0
0
0
0
Google PC Geliyor: Chromebase
Nexus ile mobil donanıma girişen Google, tablet ve telefondan sonra bu kez de masaüstü bilgisayar için kolları sıvadı. Chromebase isimli tümleşik masaüstü bilgisayar piyasayı etkileyecek gibi duruyor.
Bir süredir Nexus markası ile tablet ve telefon dünyasında kendine iyi bir yer edinmiş olan yazılım devi Google, şimdilerde bir de masaüstü bilgisayar modeli çıkartmanın peşinde.

Chromebase ismiyle piyasaya çıkacak olan bu bilgisayar, üstelik Google'ın kendi işletim sistemi olacak olan ChromeOS kullanacak.

Chromebase'in özellikleri ne olacak?

Apple'ın iMac modellerinde gördüğümüz tümleşik yapıya sahip olacağı duyurulan Chromebase, masaüstümüzde yalnızca 21.5 inçlik bir ekran olarak görünecek. Bu 21.5 inçlik ekranın ardında ise 2 Gb RAM, Intel Celeron işlemci ve 16 Gb hafıza barındıracak. Ekranı da 1080p çözünürlüğe sahip olacak olan Google markalı bu bilgisayarın bir de 720p video kaydı yapabilen 1.3 megapiksellik bir kamerası olacak.

16 Gb dahili hafıza günümüz koşullarında düşünüldüğünde pek geniş bir alan olmayabilir; ancak sunduğu hizmetler ile bulut teknolojisini (cloud) bizlere zaten tanıtmış olan Google, bu bilgisayarı da bulut sistemi ile entegre şekilde sunacak ve internete girebildiğiniz her noktada size neredeyse sınırsız bir depolama alanı sunacak.

Üretimini LG firmasının yapacak olduğu Chromebase, muhtemelen Google'ın Nexus'ta başardığı fiyat/performans anlayışı ile piyasaya çıkacak. Nexus'un da bir zamanlar orta sınıf bir telefon olduğunu; ancak Nexus 5 ile Google'ın bu işi ne kadar ilerlettiğini gördüğümüze göre, Chromebase'den de birkaç versiyon sonra büyük adımlar bekleyebiliriz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0