• Anasayfa
  • Donanım
  • Google, PC’lere İzinsiz Olarak Ses Dinleme Yazılımı Yüklemiş

Google, PC’lere İzinsiz Olarak Ses Dinleme Yazılımı Yüklemiş

6
0
0
0
0
Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın tarayıcısı Chrome üzerinden PC’lere izinsiz olarak ses dinleme yazılımı yüklediği söyleniyor.
Açık kaynak geliştiricileri, Google Chrome’da yeni bir yazılım keşfetti. Buna göre bazı ses dinleme kodları, Chrome aracılığıyla kullanıcıların PC’lerine izinsiz olarak yükleniyor. Yazılımcıların aktardığı bilgilere göre bu yazılım çalışmadan önce kullanıcısından onay almak zorunda fakat istenildiği taktirde izin alınmadan da aktif edilebiliyor.

Chrome’daki bu yazılımı bulan kişi ise Rick Falkvinge. Yazılımcının iddialarına göre indirilen black box of code, PC’deki mikrofonu otomatik olarak çalıştırdı ve bunun için kendisinden bir onay almadı. Ayrıca bu yazılım sadece mikrofonu değil, WebCam’i de kullandığı belirtiliyor. Google ise bu durumu kabul etti fakat hatanın direkt olarak Chrome’dan değil, Chromium’un bir uzantısından kaynaklandığını açıkladı. (açık kaynak kodlu ve özgür bir web tarayıcısı projesi olan Chromium, Google Chrome ve Yandex tarayıcılarının temelini oluşturuyor)


6
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
0
0
0
0