Google Pixel C İncelemesi!

3
0
0
0
0
Google'ın yeni tableti Pixel C, dün piyasaya sürülmesinin ardından ilk değerlendirilmelerine kavuştu.
Mobil cihazlar sektörünün son dönemlerdeki inanılmaz büyüme hızına ayak uydurmaya çalışan markalar, sektörde farklı olabilmek adına kıyasıya yarışıyorlar. Aldıkları patentler ile, uygulamaları ile, kaliteleri veya fiyatları ile bir adım öne çıkmaya çalışan bu markalardan birisi olan Google, dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olmasına rağmen mobil cihaz üretimi konusunda hala kendisini kanıtlaması gerekiyor. Google'ın 29 Eylül tarihinde gerçekleştirdiği etkinliğinde bu sene piyasaya sürüleceği söylenen cihazlardan birisi de yeni tableti Google Pixel C'ydi. Google'ın söylediğine göre Pixel C, piyasada bulunan diğer tabletlere göre son derece gelişmiş özelliklerle sahip olacaktı. Dün bazı ülkelerde piyasaya sürülmesiyle birlikte tabletin incelemeleri gerçekleştirildi ve cihaz tüm detaylarıyla incelendi.
 

 Üretim Kalitesi ve Tasarım

Tasarımı ile ilk görüşte "bu ucuz bir tablet olamaz" şeklinde düşündüren Google Pixel C, son derece şık bir tasarıma ve metalik kaplamaya sahip. 10.2 inch ekrana sahip olan tablet, boyut olarak tam 4:3 orana değil, 1:1.41 orana sahip. Bu oran, bir A4 kağıdıyla neredeyse aynı olmasını sağlamış. Dış kaplaması tamamen tek bir parça alüminyumdan üretilmiş olan Google Pixel C, bu üretim tercihlerinden dolayı hem alüminyumun hafifliğine ve dayanıklılığına sahip, hem de tek parça olması nedeniyle son derece dayanıklı. Büyük ölçülerine ve sert görünümüne rağmen tablet sadece 517 gram (klavye ile 916 gram). 

242 x 179 x 7 ölçülere sahip olan Google Pixel C, kıyaslandığı iPad Air 2'ye göre 0.9 mm daha kalın olmasına rağmen ortamala kalınlığa sahip bir tablet (iPad Air 2: 240 x 169.5 x 6.1). Tabletin arka kısmında ilk olarak Chroombook Pixel ile gördüğümüz renkli LED kısım da bulunuyor. Google Pixel C'nin her iki tarafında da bulunan hoparlörler, söylendiği gibi cihazın çok daha kullanışlı olmasını ve oyun oynama amacıyla kullanılabilmesini sağlıyor. Tablette USB Type-C girişinin de olduğunu belirtmekte fayda var.
 

 Görüntü10.2 inch ekran boyutuna sahip olan Google Pixel C LTPS-LCD teknolojisine sahip. LTPS'nin açılımı Low Temperature Poly-Silicon. Bu teknolojinin bulunmasının tablete sağladığı avantaj, tabletin daha az enerji kullanarak daha yüksek parlaklık sunabilmesi. Etkileyici bir şekilde 500 nits parlaklık derecesine sahip olan Pixel C, 2560 x 1800 ekran çözünürlüğüne sahip. Tabletin renk yoğunluğu ise 308 ppi. Google Pixel C'nin rakipleri olan Surface Pro 3 216 ppi, iPad Air 2 ise 264 ppi renk yoğunluğuna sahip. Yani Pixel C, rakiplerini bu konuda kesin olarak geçmiş durumda.
 

 Google Pixel C'ye Özel Olan ÖzelliklerGoogle Pixel C'yi özel kılan özelliklerden birisi sahip olduğu klavyesi. Klavyesine bağlanabilmesi için alt kısmında bulunan mıknatısları kullanan Pixel C, klavye ile bağlanan aparatı sayesinde 100-180 derece dönebiliyor. Klavyenin tableti tutan kısmı, tablet ile bağlantı kurduğu anda kendini Bluetooth ile bağlıyor. Otomatik şekilde gerçekleşen bu durum, cihazların anında birbirlerini tanımasını ve sizin uğraşmamanızı sağlıyor. Hiçbir bağlantısı bulunmayan klavye, Bluetooth bağlantısı kurduğu için tabii ki harici bir bataryaya ihtiyaç duyuyor. Bu konuyu düşünen ve kullanıcıları kablolarla uğraştırmak istemen Google, siz tabletiğinizi klavyeye bağlı bir şekilde şarj ederken, tabletin de klavyeyi kablosuz şekilde şarj etmesi adına bir sistem geliştirmiş. Böylece tableti neredeyse her şarj edişinizde klavye de şarj olacak. Google, klavyenin şarj olmasa bile 2 ay kadar kullanılabileceğini öngörüyor.Google Pixel C'nin sahip olduğu klavye, piyasada bulunan diğer tablet klavyelerinden farklı olarak gelişmiş ve rahat kullanıma sahip. Tuşların klavyeye göre doğru kararda yüksekliğe sahip olması, ses çıkartmayan klavye ile yazı yazabilmenizi ve bunu yaparken tuşlara basabildiğinizi hissetmenizi sağlıyor.  
 

 YazılımGoogle'ın bir ürünü olması nedeniyle Android işletim sistemini kullanan Google Pixel C, 6.0.1 Marshmallow sürümüne sahip. Marshmallow'un hızını ve pratikliğini kendi cihazına başarılı bir şekilde uyarlayabilmiş olan Google, Pixel C'nin son derece hızlı çalışabilmesini de sağlamış.
 

 PerformansNvidia'nın ürettiği Tegra X1 işlemciye sahip olan Google Pixel C, benchmark sonuçlarına göre son derece yüksek işlem hızına sahip. GPU testinde tek kelimeyle mükemmel bir puan almayı başaran Google Pixel C, 41000 puanın üzerine çıkarak "Çok Yüksek Kalite" de değerlendirildi. Karşılaştırmak gerekirse bu skor Meizu Pro 5'in 2 katı, Galaxy S6 Edge'in ise %65 daha fazlası.AnTuTu skorundan beklenildiği kadar yüksek alamayan Google Pixel C, 65000 puana sahip oldu. Bu puan Galaxy S6'dan 5000 puan az. AnTuTu'nun yanı sıra Geekbench'ten single-core: 1412, multi-core: 4340 puanlarını alan tablet, sadece 4 adet çekirdeği bulunduğu düşünüldüğünde oldukça iyi bir puana sahip.

Bu özelliklerinin yanı sıra 4K video çekebilme özelliği de bulunan tablet, bu özelliğini sorunsuz bir şekilde kullanabilmenizi sağlıyor. 4K video çekiminde gerçekleşen tek sorun Google Pixel C'nin arka kısmında oluşan ısınma. Donanımdan kaynaklı olan bu ısınma, cihazın video çekimi için fazla çalıştığını gösterir ancak ısınmanın her zaman kötü anlamda gerçekleştiğini söylemek yanlış olurdu. Tabletin sahip olduğu alüminyum kaplama, bu ısının hızlı bir şekilde farkedilmesini sağlıyor. Aynı zamanda ısıyı eşit dağıtarak cihazın soğumasına katkıda bulunan kaplama, donanımda ısıdan ortaya çıkabilecek sorunların gerçekleşme riskini en aza indirgiyor. 
 

 Batarya9000 mAh batarya kapasitesine sahip olan Google Pixel C, AnTuTu batarya testinde 6368 puana sahip olmayı başardı. USB Type-C sayesinde hızlı şarj olabilen Google Pixel C, Bluetooth bağlantısı bulunan bir klavyeyle bile kullanıcısına uzun süreli kullanım deneyimi sunmayı başarıyor.
 

 SonuçGoogle Pixel C'nin bu özelliklerine bakarak tabletin piyasanın en iyi tabletleri arasında olduğunu, hatta en iyisi olduğunu söylemek yanlış olmazdı. Sahip olduğu mıknatıslı klavye ile kullanıcısına her konuda yardımcı olabilen Google Pixel C, iş veya oyun gibi konularda da kullanabileceğini bir cihaz olması nedeniyle büyük bir kesime hitap etmeyi başarmış. Yüksek batarya kapasitesi ve hızlı şarj olma özellikleri tabletin sürekli yanınızda kalabilmesini sağlıyor. Bu özelliklerin yanı sıra klavyesinin son derece gelişmiş ve rahat olmasına rağmen katlanamıyor/küçültülemiyor olması, klavyenin taşınması konusunda kullanıcıyı biraz zorlayabilir. 32 GB'lık versiyonu 500$'dan, 64 GB'lık versiyonu 600$'dan satılan tabletin fiyatıyla performansını karşılaştıracak olursak ben fiyatın oldukça yüksek, ancak hakkettiği bir fiyat olduğunu düşünüyorum. Tabletin işte, evde, dışarıda veya herhangi bir yerde, herhangi bir şekilde kullanılabileceğini düşünmek ve üzerine de tabletin sahip olduğu özellikleri eklemek zaten tabletin 400-450$ fiyata erişmesini sağlıyor. iPad Air 2'den çok daha iyi olmasına rağmen (ve Apple gibi aparatları sonradan satmaya çalışmadan cihazla birlikte vermesine rağmen) ondan düşük fiyata sahip olan Google Pixel C, sahip olduğu özelliklerle iyi bir tablet almak isteyenlerin ilk düşüneceği model olmalı.

Kaynak: AndroidPit 
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0