• Anasayfa
  • Donanım
  • Harvard Üniversitesi'nin Robot Arıları Artık Yüzebiliyor!

Harvard Üniversitesi'nin Robot Arıları Artık Yüzebiliyor!

0
0
0
0
0
Harvard Üniversitesi'nin Robot Arıları Artık Yüzebiliyor!
Harvard Üniversitesi'nin geliştirdiği ve ağırlıkları ile dikkat çeken RoboBee'ler artık yüzebiliyor.
Robot teknolojisi gün geçtikçe artıyor ve robotlara her geçen gün yeni üyeler ekleniyor. Bu üyelerden biri de Harvard Üniversite'sinin birkaç senedir üzerinde çalıştığı arı robot.

o,1 gram gibi muazzam bir ağırlık değerine sahip olan robot, başarılı bir şekilde uçma işlemi gerçekleştirebiliyor. Yapı olarak arılar baz alınarak tasarlanmış olan robot, saniyede 120 kere kanat çırpıyor ve bu onun havada rahatça uçmasını sağlıyor.

Şimdi ise Harvard'ın minik arısı, yeni bir özellik öğrenmiş durumda; yüzme. Önceden suya iniş yaptığında hızlıca su dibine batan robot arı, kanat çırpış hızını ayarlayamadığından suyun dibinde bir nevi çakılı kalıyordu. Ancak şimdi robot arı, su altına indiği zaman 120 olan saniyelik kanat çırpış hızını 9'a indiriyor. Bu da onun su içerisinde istediği gibi hareket etmesini sağlıyor. Şu an için robot sudan çıkarak tekrar uçma işlemi gerçekleştiremiyor. Ancak kısa sürede araştırmacıları bu sorunu da çözmeyi amaçlamakta.
 

 
Harvard Üniversitesi'nin yaptığı arı robot, bu hafta Hamburg'da düzenlenecek IROS 2015 etkinliğinde tüm detayları ve özellikleri ile boy gösterecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0