• Anasayfa
  • Donanım
  • Hawking: 100 Yıl İçinde Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir

Hawking'e Göre 100 Yıl İçinde Robotlar Dünyayı Ele Geçirebilir

27
8
5
5
4
Dünyanın en ünlü bilim adamı olan Stephan Hawking, önümüzdeki 100 yıl içinde filmlerde gördüğümüz robot istilalarını gerçekten de yaşama ihtimalimiz bulunuyor.

Her gün, her saat, hatta her dakika teknoloji durmaksızın ilerlemeye devam ediyor. en basit örnek olarak gösterilen 10 yıl öncesi ve şimdiki teknolojilere baktığımızda bile rahatlıkla anladığımız bu gelişmelerin ardı arkası kesilmemekte.

Örneğin şu anda akıllı cep telefonlarından bu haberi okuyan takipçilerimizin ellerindeki telefonlar zamanında aya çıkıldığında kullanılan bilgisayar teknolojilerini bilmemkaça katlayan bir teknolojik alete sahipler.Yani bilimde ve teknolojide "olmaz" hatta daha doğrusu "imkansız" diye birşeyin bulunmaması da bundan kaynaklanıyor. Yine aynı konudan yürüyecek olursak bundan 100 yıl öncesine gidip bir adamı çevirip "İleride cebine sığabilecek kadar küçük ve hayatının her alanındaki işleri yapabileceğin, dünyanın öbür ucundaki olup bitenin saniyesinde aktaracak ve en uzaktaki yakınınla 10sn içerisinde konuşabileceğin bir cihaz üretilecek" desek büyük ihtimalle bizi tımarhaneye atarlardı. Fakat günümüzün en normal durumlarından biri akıllı cep telefonları olarak dikkat çekiyor.Peki ya 100 yıl sonrası?

Yani bundan birkaç yıl öncesine ait bilim kurgu filmlerinde gördüklerimizin bile hayata geçtiği şu yüzyılın sonunda acaba ne gibi gelişmeler göreceğiz? Avengers: Age of Ultron, I, Robot, Terminatör serisi gibi filmler acaba gerçek olabilir mi? "Evet olacak" desek herkes bize gülecektir. Ama bunu diyen biri var. Hem de en sağlamından.

Hepimizin bildiği ve bu sebeple dünyanın en önemli ve en ünlü bilim adamı olan Stephan Hawking'in bilim-kurgu öğelerine her zaman hayranlıkla bakmışızdır. Bazı söylediklerine "Saçmaladı yine" desek de belki de Hawking haklı ve biraz önce verdiğim 100 yıl öncesine gitme örneğinin günümüz versiyonunu yaşamaktayız.Konumuza gelecek olursak Hawking'in Zeitgeist 2015 konferansındaki demeçlerine göre 100 yıl gibi uzunca bir zaman içerisinde teknolojinin kötü yanlarından birini örneklemiş, kendi düşüncesine göre bu uzun süre içerisinde yukarıda örneklerini verdiğim filmlerdeki durumlar gerçek olabilir. Yani gittikçe akıllanan bu cihazlar ve yapay zeka çalışmaları ne kadar iyi düşünceli olsa da dünyamızda zaman zaman daha çok olduğunu düşünmemize iten kötü insanlar tarafından kullanılarak bildiğimiz üstün zekalı robot, yani terminatörler görerek dünyamızda çok sıkıntılı zamanlar yaşayabilirmişiz.

Gerçekten şimdilik komik gelse de, veya "Fişini çıkardığımız zaman ne halt yiyecek?" benzeri "Pili bitince nereyi ele geçiriyor oğlum?"a varan mantıklı cümleler kullanabiliriz. Fakat bu konudaki çalışmalar da artacaktır. Yani daha bugün bu haberimizde sizlere kendi enerjisini üretebilen bataryadan bahsettik. Bu teknoloji kim bilir 100 yıl sonra nerelere varacak.. Aynı şekilde gittikçe insan kabiliyeti kazanan robotlar ve yapay zeka.Sonuç olarak Hawking ne kadar saçmalamış gibi görünüyor olsa da eğer haklı çıkarsa cümleten ayvayı yedik demektir. Sonuçta benim fikrime göre her üretilen iyiliğin bir zıttı olarak kötlüğü de üretilebilir hale geliyor. Yani evimizde hizmetçi olacak kadar gelişmiş robotlar gelebilirse evimize saldıracak kadar kötü robotlar da aynı oranda üretilebilir. Tabii bu benim düşüncem.Siz de kendi fikirlerinizi yorum olarak atınız, hoş bir taştışma ortamı oluşsun bakalım.. Sizce Hawking haklı olabilir mi? Neden?

Kaynak: Geek

27
8
5
5
4
Emoji İle Tepki Ver
27
8
5
5
4