• Anasayfa
  • Donanım
  • HGST, Dünyanın İlk 10 TB Kapasitesine Sahip HDD’sini Duyurdu

HGST, Dünyanın İlk 10 TB Kapasitesine Sahip HDD’sini Duyurdu

1
0
0
0
0
HGST, dünyanın ilk 10 TB depolama alanına sahip mekanik diskini yayımladı.

Zaman ilerledikçe grafikler ve çözünürlüklerin de kalitesi giderek artmaya başlıyor. Bu da oyunların ya da filmlerin çok daha yüksek alanları kaplaması anlamına geliyor. HGST’nin çıkardığı 10 TB’lık HDD, kullanıcıların dahili hafıza sıkıntısını komple çözecek gibi duruyor.

SanDisk geçtiğimiz haftalarda en yüksek microSD kartlarını tanıtarak rakiplerine büyük gözdağı vermişti. Aynı durum bu sefer mobil yerine PC platformu için geçerli. Mekanik ve katı durum diskleri arasında en yüksek kapasiteye sahip olma savaşında HGST, 10 TB’lık mekanik diskini duyurarak bu alandaki rekoru eline aldı.

HGST, bu kadar yüksek hafızaya HelioSeal ve SMR adında iki teknolojiyle ulaşmış. HeliaSeal, disk mekanizması Helium ile doldurularak sürtünmenin azaltılması sayesinde ısı artışını önlüyor, aynı zamanda daha düşük enerjinin harcanmasını sağlıyor. SMR’de ise paralel manyetik izler yerine birbirinin üzerine binen manyetik izler üzerine veriler yazılıyor. Bu sayede HDD, daha yüksek bir kapasiteye erişmiş oluyor.Linux ve diğer açık kaynak sistemler için yazılım geliştirme aracı yayımlayacağını duyuran HGST, HDD’nin ne zaman ve hangi fiyatta piyasaya çıkacağına dair bir bilgi paylaşmadı.


 

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0